İstanbul'da Tatar 'Sabuntuy' bayramı

İstanbul'da Tatar 'Sabuntuy' bayramı.17677
  • Giriş : 06.06.2009 / 20:17:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Kültür Bakanı Zilya Valeeva, Tatar halkının geleneksel ''Sabantuy'' bayramı kutlamalarına katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topkapı Şehir Parkı Osmanlı Evleri içerisindeki Kültür A.Ş Merkezi'nde gerçekleştirilen kutlamalarda konuşan Valeeva, sözlerine ''Merhaba değerli kardeşler, biz sizlere çok selamlar alıp geldik'' diyerek başladı.

Valeeva, bugünün kendileri için çifte bayram olduğunu belirterek, Tataristan'ın en büyük bayramı ve kültürüyle Türkiye'nin tanışacağını söyledi. Bunun sadece bir başlangıç olduğunu ifade eden Valeeva, ''Bu çok önemli bir olaydır. Birbirimizi iyi tanımak ve anlamak için bu bir fırsattır. Siz de böylece Tataristan'da ve Kazan'da olmak isteyeceksiniz'' diye konuştu.

Topbaş da kardeş Tataristan'ın kültür ve medeniyetini kıtaların buluştuğu İstanbul'da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçen herkesi yürekten kutladığını söyledi.

Tatar halkını ağırlamaktan onur duyduğunu ifade eden Topbaş ''Sizin hikayeniz bizim hikayemiz, sizin sesiniz bizim sesimiz. Siz İstanbul'da turist değil, bizim uzaklardan gelen kardeşlerimizsiniz. Tataristan, soy ve kültür birliği içinde olduğumuz kardeş bir ülkedir'' şeklinde konuştu.

Türkiye ve Tataristan arasındaki ilişkilerden mutluluk duyduğunu dile getiren Topbaş, kültürlerini İstanbullulara sundukları için Tatar halkına teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Topbaş ve Valeeva, açılışını yaptıkları Tatar Kültür Evi'ni birlikte gezdi. Topbaş, Tatar kültürü hakkında yetkililerden bilgi aldı.
Topbaş ve Valeeva, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın konserini de birlikte izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*