İstanbul'da trafik sıkışıklığına karşı tedbir alındı

İstanbul'da trafik sıkışıklığına karşı tedbir alındı.10807
  • Giriş : 16.09.2007 / 11:13:00

Yaklaşık 2 milyon 300 bin öğrencinin yarın ders başı yapacağı İstanbul'da olası trafik sıkışıklığına karşı bazı tedbirler alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, servislerden, kayıt işlemlerini önceden bitirmelerini ve ilk gün trafiğe öğrencisiz, çıkmamalarını istedi. Memurlar ise mesaiye, saat 09.00'da başlayacak.

Taksiler okulların açıldığı ilk üç gün, sabah 06. 00-10. 00, akşam ise 16.00-20.00 saatleri arasında öğrencilere, yüzde 50 indirimli olacak.

Vapur, deniz motoru, özel halk otobüsleri, metro ile hafif metro da, yine aynı saatlerde, öğrencilere ücretsiz olacak.

Yarın, seferlerine başlaması beklenen Topkapı-Küçükçekmece metrobüs ve Sultançiftliği-Edirnekapı arasındaki hafif metro da 1 hafta süreyle, ücretsiz hizmet verecek.

Trafik bir süre tersten akacak

İki yönde de kapısı bulunan metrobüs araçları için inşa edilen duraklar, sadece sağdan yolcu alıp indiren otobüslere için ters kalıyor.

Sorunu aşmak ve yolcuları duraklardan rahat alabilmek için trafik akışı bir süre İngiltere'de olduğu gibi tersten işletilecek.

Cevizlibağ - Avcılar hattında bulunan 10 metrobüs durağı ile üstgeçitler de henüz hazır değil. Fen İşleri Daire Başkanı, "Üstgeçitlerin siparişleri verileli çok oldu, ülkemizde birçok sektörün sorunu var" dedi.

200-350 yolcu taşıyabilen metrobüslerin tam kapasite seferlere başlaması nedeniyle minibüsler artık E-5'e girmeyecek. Topkapı - Küçükçekmece metrobüs hattı bir hafta süreyle ücretsiz kullanılabilecek.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious