İstanbul'da ücretsiz otopark dönemi

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

İstanbul'da ticaret merkezlerini de kapsayan uygulamayla alışveriş merkezlerinin otoparklarına park eden müşterilerden ilk 3 saat için artık ücret alınmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul sınırları içinde alışveriş merkezleri artık otoparklarına park eden müşterilerden ilk 3 saat ücret alamayacak. Özellikle kent trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki alışveriş merkezlerinin otoparklarına park eden müşterilerinden ücret alması ya da alışveriş yapıldığını belirleyen belge istemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nü harekete geçirdi. Müşterilerin otopark ücreti vermemek için otomobillerini cadde kenarları ve sokak aralarına park ettiklerini belirleyen müdürlük, bu yönde hazırladığı raporu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne (UKOME) sundu. Otopark sorunu yaşanan kentte, alışveriş ve ticaret merkezleri ile merkezi iş alanlarında ücretsiz olması gereken otoparklardan bariyer konularak ücret alındığının görüldüğü belirtilen raporda, bazılarında aracın otoparka girdiği andan itibaren ücrete tabi tutulduğu, bazılarında ise 1-2 saat için ya da bir ürün alındığının belgelenmesi koşuluyla ücret istenmediğinin tespit edildiğine işaret edilerek, uygulamanın 'keyfi' olduğu vurgulandı. Raporda, İstanbul sınırları içerisinde kalan her türlü alışveriş ve ticaret merkezi ile merkezi iş alanlarına ait otoparklarda ilk 3 saatin ücretsiz olması istendi.
Müşterilere bilgi verilecek

UKOME de talebi yerinde bularak söz konusu tüm merkezlerin otoparklarının ilk 3 saat ücretsiz olmasını karara bağladı. 3 saatin üzerindeki süre için alınacak ücreti de Büyükşehir Belediyesi tarife komisyonunun belirlemesini kararlaştırdı. Yeni uygulamayla birlikte söz konusu otoparkların girişine müşteriyi bilgilendirecek levhalar ve otoparkta yer olup olmadığı gösteren bilgi sistemi de konulacak. m

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious