İstanbul'da virüslü kene olduğu haberi yalan çıktı!

İstanbul'da virüslü kene olduğu haberi yalan çıktı!.13503
  • Giriş : 08.07.2008 / 10:06:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 10:44:37

İstanbul'da virüslü kene bulundu haberi yalan çıktı! Bu açıklamaların kaynağı ise bir haşera firmasının sahibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'İstanbul'da iki kenede virüs buldum' açıklaması yapan ziraat mühendisi Derya Ulaşlıoğlu'nun, zirai ilaç firması Vera Pest'in sahibi olduğu ortaya çıktı. Prof. Karaer, 'Spekülatörler önce virüslü kene korkusu yayıp sonra da kendi şirketlerini adres gösteriyorlar' dedi

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Prof. Dr. Zafer Karaer, İstanbul'da virüslü kene bulunduğunu iddia eden ziraat mühendisi ve zirai ilaç firması Vera Pest'in sahibi Derya Ulaşlıoğlu'nu yalanladı. Karaer, 'Haberi büyük bir gazetenin internet sitesinde okudum. Ziraat yüksek mühendisi Derya Ulaşlıoğlu'nun, İstanbul'da bulduğu keneleri bana getirerek incelettiği, benim de ölümcül virüs tespiti yaptığım yazıyordu. Bu beyanat doğru değildir. Kendisi beni arayarak, İstanbul'da iki kene bulduğunu ve bunların türüne bakıp bakamayacağımı sordu, ben de 'Gönderin' dedim. Virüs değil, tür saptama çalışması yaptık. Bu bayan ise ulusal gazetelere adımı vererek, 'İstanbul'da virüslü kene bulduk' açıklaması yaptı. Bu çok çirkin bir davranış. Daha sonradan bu kişinin, zirai ilaç firmasının sahibi olduğunu öğrendim' dedi.
Büyüklüğü 27 milyon euroya ulaşan yıllık haşere ilacı pazarı, son kene vakalarıyla birlikte 33 milyon euroya ulaştı. Daha önce, ağırlıklı olarak hayvancılıkta kullanılan haşere ilaçları, kene vakalarıyla birlikte sprey kutularla marketlere kadar indi. Kene paniğini fırsata dönüştüren zirai ilaç firmaları ise 'korkudan' prim yapmaya başladı. Sadece ilaç satışları değil, ev ve işyerlerinde haşereye karşı ilaçlama yapan zirai firmalar da hızla büyümeye başladı. Daha önce sadece torbalarda ya da kiloluk olarak çiftlik, belediye ve köylere satışı yapılan ilaçlar, yeni kurulan firmalarla metropollere ulaşmaya başladı. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Prof. Dr. Zafer Karaer'e göre, spekülatörler önce 'virüslü kene' korkusu yayıp, çözüm için de yine kendilerini gösteriyor. Karaer, 'Ortaya çıkan panik, zirai ilaç sektörünü harekete geçirmeye yönelik spekülasyonlardır' dedi.

Keneyle örümceği ayıramaz

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Ateşli ve Kanamalı Hastalıklar Danışmanı Prof. Dr. Ayşen Gargılı, kene ile örümceği ayıramayan bazı kişilerin, 'Virüslü kene var' açıklaması yaparak, kamuoyunda korku yaratmaya çalıştığını söyledi. Gargılı, 'Türkiye'nin tek böcek uzmanı' lafını anlamadığını belirterek, böyle bir şey söz konusu olamaz, ilaç satmak için ortaya çıkan şarlatanlara pirim verilmemeli' dedi.

Kod Adı Örümcek dedektifi

Ulaşlıoğlu 'www.verailaclama.com adlı sitede, şirket sahibi olarak görünen Ulaşlıoğlu, kendisini 'Örümcek dedektifi' olarak tanıtıyor. Ulaşlıoğlu, iddialarının, uzmanlar tarafından yalanlandığını ileten muhabirimize, 'Onlar hiçbir şey bilmiyor' cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*