İstanbul'da zincir takmayanlara ceza

İstanbul'da zincir takmayanlara ceza.9789
  • Giriş : 17.02.2008 / 18:21:00

İstanbul Valisi Muammer Güler, zincir takmayan 631 kişiye de ceza kesildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vali Güler, İl Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, kar yağışından duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, ''Herhangi bir şikayetimiz yok. İyi ki kar yağdı. Daha çok kar yağmasını bekliyoruz'' dedi.

Güler, İstanbul'daki kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Valiliğinin, Büyükşehir Belediye Başkanlığının, ilçe belediyelerin ve ilgili tüm kuruluşların aldıkları tedbirlerin, ciddi bir şekilde uygulanmasına devam edildiğini söyledi.

Sıcaklıklarda, 8 ile 10 dereceye ulaşan düşüşler meydana geldiğini, İstanbul'un değişik yerlerinde 15-20 santimetreye kadar kar kalınlığı ölçüldüğünü hatırlatan Güler, aralıklı kar yağışının bugün de etkisini sürdüreceğini belirterek, dün saatte 60-80 kilometre, bugün de saatte 80-100 kilometre arasında kuvvetli poyraz ve fırtına tespit edildiğini bildirdi.

Avrupa yakasında yarın öğle saatlerine kadar, Anadolu yakasında da akşam saatlerine kadar yağışlı havanın etkili olacağına dikkat çeken Güler, hava sıcaklığının da ''-3'' dereceye kadar düşeceğini belirtti. Güler, Salı günü en düşük hava sıcaklığının ''-4'', en yüksek ''5'' derece olacağını belirterek, çarşamba günü ise hava sıcaklıklarının 10 dereceye kadar ulaşacağını ve mevsim normallerine döneceğini söyledi.

Vali Güler, İstanbul'un 2007 yılında yıl boyunca metre kareye 433 kilogram yağış aldığını dile getirerek, yıllara göre ortalamaya vurulduğunda bunun, bir önceki yıla oranla yüzde 35'lik azalmaya tekabül ettiğini vurguladı.

2008 şubat ayı itibariyle de metre kareye 71 kilogram olan uzun yıllar ortalamasının şu ana kadar 20 kilogram gerçekleştiğini ifade eden Güler, bu yağışlarla son iki günde metre kareye 20 kilogram yağış düştüğünü anlattı.

Güler, iki gün süresince yollarda, ana ve ara değişik tedbirler uygulandığını belirterek, bugün özellikle tipi, görüş mesafesinin azalması ve zincirsiz trafiğe çıkanlar nedeniyle TEM yolunun şu anda Silivri-Selimpaşa istikametinden itibaren kapandığını ve ulaşımın D-100'e kaydırıldığını söyledi.

-İSTANBUL'UN ULAŞIM DURUMU-

Güler, ayrıca araçların Kınalı'dan itibaren Marmara Ereğlisi ve Çorlu'ya, İstanbul istikametine doğru yine Çorlu'dan Marmara Ereğlisi'ne ve Kınalı istikametine geçtiğini dile getirdi.

Vali Güler, D-100'de de yoğun tipi, görüş mesafesinin azlığından ve zincirsiz araçların kenarda beklemesinden dolayı sıkıntıların devam etiğini ifade ederek, ''Bütün ekipler, karayollarının ve ilgili kuruluşların bütün ekipleri çalışmalarını şu anda sürdürüyorlar'' dedi.

Deniz ulaşımında İstanbul Boğazı'nın deniz trafiğine açık olduğunu ifade eden Güler, İDO'nun Avşa-Marmara feribot seferi ile Yenikapı-Bandırma, Yalova-Yenikapı, Bostancı-Yenikapı-Armutlu seferlerinin iptal edildiğini hatırlattı.

Güler, şehir hatları seferleri, raylı sistemlerde ve hava yolu ulaşımında herhangi bir problem olmadığına işaret etti.

Vali Güler, ''2 gün boyunca 1470 maddi hasarlı, 34 yaralamalı ve 1 de ölümlü Trafik Kazası meydana geldi. Zincir takmayan 631 kişiye de ceza kesildi'' dedi.

-TEDBİR VE UYARILAR-

Enerji kesintisi olan mahalleler olduğuna dikkati çeken Güler, bununla ilgili kuruluşların gerekli çalışmaları sürdürdüğünü kaydetti.

Güler, su ve doğal gaz şebekelerinden herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, İBB tarafından yollarda yoğun bir şekilde tuzlama, buz ve kar çözücü madde uygulamasının yapıldığını söyledi.

Yaklaşık 100 vatandaşın koruma altına alındığına işaret eden Güler, bunların bir kısmının hastanelere sevk edildiğini, bir kısmının memleketlerine gönderildiğini ifade etti.

Güler, halen 73 kişinin otellerde misafir edildiğini dile getirerek, sosyal hizmetler müdürlüğünün mobil ekiplerinin de sokak çocuklarıyla ilgili uygulama yaptığını, bu kapsamda 12 çocuğun şu anda Ayvansaray'da, 16 çocuğun da Küçükbakkalköy'de koruma altına alındığını kaydetti.

Vali Güler, vatandaşları bugün ve yarın zincirsiz trafiğe çıkmamaları, özellikle toplu taşım araçlarını tercih etmeleri, emniyet şeritlerini kullanmamaları, don ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları, trafik işaret ve işaretçilerine de riayet etmeleri uyarısında bulundu.

Olumsuz hava koşullarından yalnızca insanların değil, hayvanların da etkilendiğine dikkati çeken Güler, ''Özellikle vatandaşlarımızdan pencere önlerine balkonlarına kuşlar için yem bırakmalarını evlerinde, sitelerinin önüne ve yolların uygun yerlerine kedi ve köpekler için yiyecek bırakmalarını tavsiye ediyorum'' diye konuştu..

Muammer Güler, daha sonra İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Ata Özer ve İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım ile bir süre merkezden gelişmeleri takip etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious