İstanbul'daki 5 hastaneye 'yap-yık'

İstanbul'daki 5 hastaneye 'yap-yık' .12731
  • Giriş : 25.07.2007 / 13:03:00

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul'daki 5 büyük hastane, olası depreme karşı yıkılıp yeniden yapılmak yerine, yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buna göre Okmeydanı, Göztepe, Dr. Lütfi Kırdar, Zeynep Kamil ve boşaltılan Koşuyolu eğitim ve araştırma hastanelerinde yap-yık yöntemi uygulanacak.

İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, kentteki hastanelerin büyük bir kısmının depreme karşı güçlendirmeye ihtiyacı bulunduğunu, ciddi hasardan ziyade hafif ve hafiften biraz daha fazla hasar görmüş yerler olduğunu söyledi.

İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında eğitim kurumlarından sonra en önemli payın Sağlık Bakanlığı'na ait binaların güçlendirilmesine ayrıldığına işaret eden Bakar, hastanelerde güçlendirmeyle birlikte tadilat da yapıldığını kaydetti.

Hükümetin de hastanelerde artık koğuş sistemi yerine 1-2 yataktan oluşan odalar istediğini ifade eden Bakar, "Dolayısıyla depreme karşı güçlendirmeyle birlikte artık koğuş sistemi de terk edilmeye başlandı" dedi.

Güçlendirmeye ilişkin proje çalışmalarına başlandığını ve bir kısmının ihalesinin yapıldığını belirten Bakar, daha önce Baltalimanı ve Heybeliada hastaneleri ile İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin güçlendirmesinin bakanlık imkanlarıyla yapıldığını söyledi.

Yeni bina yapılırken hizmet sürecek

Ancak bazı hastanelerde güçlendirme maliyetinin çok fazla olduğunu, bunun yerine yıkılıp yenisinin yapılmasının daha sağlıklı olduğunu belirten Bakar, "İSMEP, güçlendirme üzerine kurulmuş bir projeydi. Sağlık Müdürlüğü'nün ciddi girişimleri sonucu bunu önemli hastane binalarımızın yapılıp eskisinin yıkılmasına döndürdük" dedi.

Bakar, "Buna göre Okmeydanı, Göztepe, Dr. Lütfi Kırdar, Zeynep Kamil ve boşaltılan Koşuyolu eğitim ve araştırma hastanelerinde yap-yık yöntemi uygulayacağız. Yani eski binada hizmet sürerken bahçelerinde yeni binaları yapacağız. Ardından da eski binaları yıkacağız" diye konuştu.

Bakar ayrıca, "Bunun için bahçeleri yeterli olan hastaneleri tercih ettik. Böylece hizmet verilirken, yeni bina da yapılmış olacak. Bir kısmının proje maliyetleri çıkmaya başladı" dedi.

Bu yöntemi daha önce Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kendi imkanlarıyla uyguladıklarını belirten Bakar, burada poliklinik ve acil kısmın yapıldığını, ana bloğun da ihalesinin yapma aşamasında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious