İstanbul'daki saldırı girişiminin nedeni

İstanbul'daki saldırı girişiminin nedeni.17458
  • Giriş : 28.12.2007 / 18:43:00

Mecidiyeköy'de patlayıcı maddeyi etkisiz hale getiren polis memuru, 10 maaşla ödüllendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "bölücü terör örgütünün yurtdışında bulunan kamplarında bombalama, suikast ve sabotaj eğitimi aldıktan sonra sansasyonel nitelikte eylem gerçekleştirmek üzere Türkiye'ye gönderilen örgüt mensuplarına yönelik 24 Aralık 2007 tarihinde operasyon düzenlendiği" kaydedildi.

İstanbul Emniyeti, Mecidiyeköy'de içinde patlayıcı madde ile bomba düzeneği bulunan çantayla yakalanan teröristle birlikte 3.5 kilogram A-4 tipi plastik patlayıcı ele geçirildiğini açıkladı.

Mecidiyeköy'deki otobüs duraklarında gerçekleştirilen operasyonda, içinde patlayıcı madde ve bomba düzeneği bulunan bir çanta ile birlikte bir örgüt mensubunun gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, bu kişiye yataklık eden 2 kişinin de yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, yakalanan kişilerin üzerinde ve kaldıkları yerlerde yapılan aramalarda 3 kilo 500 gram A-4 tipi plastik patlayıcı, 3 adet elektrikli kapsül, 9 adet adi kapsül, 1 adet bomba düzeneği, 4 adet bomba dış kabı, 4 adet çeşitli ebatta saniyeli fitil, 3 adet açma-kapama anahtarı, 6 adet maytap, 8 adet ampul, 1 adet masa saati, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet fişek, 1 adet şarjör ve bomba yapımında kullanılan diğer malzemelerin ele geçirildiği ifade edildi.

Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, patlayıcı madde dolu çantayla birlikte yakalanan Bülent Ö.'nün, Irak'ın kuzeyindeki örgüt elebaşıları tarafından yönlendirildiğini, daha önce de bir otobüse molotofkokteyli atarak yakmak ve sahte kimlik bulundurmak suçlarına ilişkin bir süre tutuklu kaldığını kaydetti.

Yetkililer, risk analizleri yapıldıktan sonra içinde patlayıcı madde bulunan çantaya müdahale edilmesine karar verildiğini ifade etti.

Bu arada, Bülent Ö.'nün üzerinden intihar saldırılarında kullanılan "çift butonlu düzenek" çıktığı öne sürüldü.

Operasyonda ele geçirilen patlayıcı maddeler ve diğer malzemeler, daha sonra basın mensuplarına gösterildi.

Polis memuruna 10 maaş ödül

Bu arada Mecidiyeköy'de içinde patlayıcı madde bulunan çantaya müdahale ederek düzeneği etkisiz hale getiren polis memuru, 10 maaşla ödüllendirildi.

Operasyonda emeği geçen diğer görevlilerin ise daha sonra ayrıca ödüllendirileceği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious