İstanbullu üç kat fazla harcıyor

  • Giriş : 13.10.2007 / 13:09:00

Güneydoğu yılda bin 660 YTL harcarken, İstanbul'da bu rakam 5 bin 190 YTL.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) Türkiye İstatistik Kurumu tüketim harcamaları anket sonuçlarını ve nüfus projeksiyonlarını kullanarak hazırladığı Bölge Bölge Tüketim Raporu'na göre, 2006 yılında kişi başına tüketim harcamasının en fazla olduğu bölge İstanbul, en az olduğu bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu.
Raporda İstanbul'da yaşayan bir kişinin yılda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan bir kişinin harcadığının 3 katı kadar harcama yaptığı ortaya çıktı. Rapora göre, ülke genelinde bir kişi 2006 yılında ortalama 3 bin 560 YTL tutarında tüketim harcaması yaparken, Güneydoğu Anadolu'da yaşayan bir kişi bin 660 YTL, İstanbul'da yaşayan bir kişi 5 bin 190 YTL harcamada bulundu. Gelişmişlik liginin alt sıralarında yer alan üç bölge hariç, tüketim harcamaları içinde konut için yapılan harcamalar ilk sırayı alırken, bunu gıda ve ulaştırma harcamaları takip etti.

Tüketim çalışmaya bağlı

Raporda, 2006 yılında istihdam oranının en düşük olduğu bölgenin de Güneydoğu Anadolu olduğu bildirildi.
ATO Başkanı Sinan Aygün, diğer ekonomik göstergelerde olduğu gibi tüketim harcamalarında da bölgesel farklılığın yoğun olarak kendini gösterdiğini belirterek, "Yaşanan büyüme, bölüşüm ilişkilerini iyileştirmedi, bölgesel farklılıkları hiçbir göstergede azaltmadı. Bölgesel refahı artırmak için geri kalmış bölgelere olan yatırımları bir an önce artırmalıyız" dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious