İstanbullulara duyurulur: Akbil kaldırılıyor

İstanbullulara duyurulur: Akbil kaldırılıyor.12387
  • Giriş : 28.05.2008 / 23:37:00
  • Güncelleme : 28.05.2008 / 23:38:25

İETT'nin, ''Akıllı Yolcu Bilgilendirme Sistemi'' adını verdiği ve son hazırlıkları yapılan ''Akyolbil Projesi'', önümüzdeki yılın başından itibaren uygulamaya başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İETT Bilgi İşlem Daire Başkanlığının yönetiminde, Belbim A.Ş tarafından yürütülen proje ile İstanbul'da toplu ulaşım hizmeti veren 5 bin İETT ve Özel Halk Otobüsü izlenerek, yolcu yoğunluğuna göre anında yönlendirme yapılabilecek.

İETT'nin otobüs filosunu gerçek zamanlı görmesi, yönetmesi ve yolcuların bilgilere anında erişmesini sağlayacak proje, 2009 yılı başında 1000 tane kapalı durağa mikroişlemcili sistemlerin yerleştirilmesiyle hayata geçecek. Yolcular, beklediği duraktan geçen hatları ve binmek istediği otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını öğrenebilecek.Sistemin tam olarak devreye girmesiyle vatandaşlar, evinde bilgisayarından ya da cep telefonundan kısa mesaj yoluyla, bekleyeceği duraktan otobüsünün kaçta geçeceğini öğrenebilecek.

Otobüslerin içine LCD ekranlar yerleştirilerek durak anonsları yapılacak, sağlık ve eğitim gibi alanlarda bilgilendirici mesajlar verilecek. Ayrıca bu ekranlar reklam alanı olarak kullanılarak sistemin kendisini finanse etmesi sağlanacak.Otobüslerin kaza ve arıza gibi durumları anında merkeze iletebilecek.Akyolbil sisteminin tamamen hayata geçmesiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İETT otobüsleri sayesinde kentte 5 bin gezici sensöre sahip olacak. Bu da kentte trafik hızını ölçmeyi ve trafik ışıklarını buna göre ayarlamayı kolaylaştıracak.

Akyolbil'in eksiksiz hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyan doğru ve kesin veri oluşturma, projenin alt bileşeni ''İstanbul kart'' sayesinde sağlanacak.

İlk basamak uygulaması ''Beşibiryerde'' ile yapılan ''İstanbul kart'', 2009'da kullanım ömrünü tamamlayan Akbil'in yerini alacak. İstanbullular, kredi kartı şeklinde tasarlanan ''İstanbul Kart''ı toplu taşıma araçlarının yanı sıra alışverişlerde, doğal gaz ve su faturaları ödemeleri ile Halk Ekmek'te kullanabilecek. İlk aşamada Akbil ile paralel uygulanacak sistem, daha sonra tek başına yaygınlaştırılacak.İstanbul'da halen 3 milyon Akbil tomu bulunurken, İstanbul Kartın tam anlamıyla devreye girmesiyle, iki yıl içerisinde bu sayı 4 milyona çıkacak.

İstanbullular isterse kartı e-bilete ek olarak e-cüzdan olarak kullanabilecek. İsteyen vatandaş, sağlık kart olarak kullanarak, hastalık, ilaç gibi bilgilerini yükletebilecek. İstanbul kart, teknolojik gelişmeye paralel olarak gelişecek her türlü yeni sisteme adapte edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious