İstanbullulara duyurulur!

İstanbullulara duyurulur!.23765
  • Giriş : 25.04.2008 / 16:41:00

İstanbul'da köprülerden paralı geçiş uygulaması yarın sona eriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sürücüler artık Avrupa yakasından Anadolu'ya geçmek için KGS ya da OGS kullanmak zorunda.

Yarın akşam saat 24.00'ten sonra köprülerden paralı geçiş artık tarih oluyor. Edirne'den İstanbul'a kadar 10 a yakın gişede kart satan Karayolları, sürücüleri broşürlerle uyarmaya başladı.

Köprülerden geçmek için artık araçlarda ya OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ya da KGS (Kartlı Geçiş sistemi) kartlarının olması gerekiyor.

Paralı geçiş gişelerinden üçünde kart satışı bir yıl boyunca devam edecek. Bir yıl sonunda ise gişe sayısı 1'e düşecek. Yani bu bir yıl sonunda hala kartsız olanlar ise gişelerin yanı başındaki bankadan kart almak zorunda kalacak.

Nakit gişelerinin kaldırılmasına sürücüler tahminlerin üzerinde duyarlılık gösterdi. Bir haftada 50 bin kart satan Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre şubatta yüzde 28 olan nakit geçiş hızla düştü.

Karayolları 17'nci Bölge Müdürü Yakup Dost, 15-20 gün sıkıntı yaşanabileceğini ama sonrasında köprü trafiğinde hissedililir bir hız olacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerine göre, FSM'den günde 110-120 bin araç geçiş yapıyor. Bu araçların yüzde 75'inde OGS ve KGS bulunuyor, yüzde 25'i ise nakit ödemeyi tercih ediyor.

Nakit ödemeyle geçiş yapılan araçlar içindeki ağır vasıta sayısı önemli bir yer tutuyor. Nakit geçişlerdeki gişe operasyon süresinin uzunluğu ve ağır vasıtaların büyüklükleri, gişe alanında uzun kuyruklara neden oluyor.

En yoğun ağır vasıta trafiğinin yaşandığı saatlerdeki kuyruklar bazen gişe sahasının da dışına taşarak, ana yolun tıkanmasına neden olabiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, bunun için FSM'deki 2 gişede şubat ayında pilot uygulama başlatarak, gişelere gelen araçlara, üzerine istenilen miktarda kredi yüklenilen KGS kartı satışına geçti.

Kartı alan sürücüler, aynı gişede bulunan KGS ekipmanına kartını okutarak geçişini yapabiliyor. Kart, Türkiye'deki bütün KGS gişelerinde kullanılabiliyor. Kart üzerine yüklenen nakit miktarı tükendiğinde, aynı gişelerde tekrar dolum işlemi yapılabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious