İstanbullular'a kötü haber

İstanbullular'a kötü haber.6685
  • Giriş : 14.12.2007 / 15:28:00

15 Aralık gecesi saat 24.00'dan itibaren taksi ücretlerinde zamlı tarife geçerli olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Semih Kaçanoğlu, AA muhabirine
yaptığı açıklamada, günden güne büyüyen şehirde 24 saat hizmet veren taksici
esnafının ''son dönemlerde büyük sıkıntılar çektiğini'' söyledi.

Trafiğin günün her saatinde yoğun olduğunu, esnafın mazot ve LPG giderlerinin de artmasıyla işlerinin yarı yarıya düştüğünü anlatan Kaçanoğlu, İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) 9 Kasım 2006 tarihinde verdiği
yüzde 15 oranındaki taksi zammının üzerinden de bir seneden fazla zaman geçtiğini kaydetti.

Taksici esnafının günü kurtarma derdinde olduğunu görüşünü dile getiren Kaçanoğlu, esnafın LPG, yedek parça, eğitim, sağlık, giyim ve ısınma gibi genel giderlerine ek olarak ruhsat harcı da verdiğini, bu yüzden de ''büyük ölçüde mağdur'' olduğunu anlattı.

Kaçanoğlu, taksici esnafının günlük kazancı ile zor geçindiğini ifade ederek, bu durumların düzeltilmesi için UKOME'den zam talebinde bulunduklarını bildirdi.

Semih Kaçanoğlu, UKOME'nin kararı doğrultunda 15 Aralık Cumartesi akşamı saat 24.00'ten sonra taksi ücretlerinde 1,73 YTL olan açılış ücretinin 2 YTL'ye, 1,15 YTL olan kilometre başına ücretlendirmenin 1,30 YTL'ye, 0,23 YTL olan bekleme ücretinin ise 0,26 YTL'ye yükseltildiğini söyledi.

Kaçanoğlu, halen hatlandırma çalışmaları sürdürülen taksi dolmuşların ücretlerinin ise bu çalışmalar tamamlanınca ele alınacağını kaydetti. Kaçanoğlu, ''Taksici esnafı ve müşterilerinin birbirinden kopmaması için bütün çabayı gösterdik'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious