İstanbullulara müjde! Metrobüs aracı İzmir'e geldi

  • Giriş : 12.09.2007 / 22:35:00
  • Güncelleme : 13.09.2007 / 00:14:47

APTS firmasından denenmek üzere kiralanan Metrobüs aracı İzmir Limanı'na geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Metropolitan Motorlu Araçlar A.Ş tarafından İETT'ye kiralanan Metrobüs'ü teknik ekip teslim alarak İstanbul'a hareket etti.

Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde çalışacak olan 24 metre uzunluğundaki Metrobüs, İzmir'den İstanbul'a karayoluyla ulaşacak. Hollanda firmasından kaptan Anton Knoops ve makinist Harry Fransen, aracın İstanbul'a ulaşmasından sonra test aşamasında bulunacak. Çift körüklü, 3 özürlü girişi olan Metrobüs'lerin içinde güvenlik kameraları da mevcut. Şimdilik bir tane gelen araçtan memnun kalınması durumunda 49 adet daha alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafiği rahatlatma adına başlattığı 'Metrobüs Projesi'nin okulların açılacağı 17 Eylül'e yetişip yetişmeyeceği tartışılıyordu. Araçların gümrüklerde beklediği iddia ediliyordu. İstanbul'da her gün yaklaşık 1 milyon aracın trafiğe çıkması ve bu rakama okulların açılmasıyla 18 bin servis aracının da eklenecek olması, trafik akışını daha da yoğunlaştıracaktı.

İstanbulluların beklediği Metrobüsler'den bir tane geldi. İzmir Limanı'nda Bay&Tek Gümrük Müşavirliği tarafından bir günde işlemleri tamamlanan Metrobüs, limandan zorlukla çıktı. 300 yolcu kapasiteli Metrobüs, 13-24 Eylül tarihleri arasında denenmeye alınacak, Eylül'ün 15'inde de tören düzenlenecek.

Metropolitan Motorlu Araçlar A.Ş'den Oğul Yücel, Mehmet Güven ve Behçet Gargün'ün eşlik ettiği ve saatte 50 kilometre hız yapan aracın İstanbul'a ne zaman ulaşacağı ise yol durumuna bağlı.

İzmir Limanı çıkışında aracı görenler şaşırdı. Aracın içerisine girip, ilk oturanlar olmak isteyen vatandaşlar, Metrobüs'ün söylendiği gibi çok yolcu kapasiteli bir araç olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi, yollarda yaşanan sıkışıklığa çözüm olacak 'Metrobüs Projesi'ni, Eylül ayının ilk haftasına yetiştirmek üzere başlatmıştı. Topkapı ile Küçükçekmece arasında yapımı devam eden metrobüs hattı, toplam 20 kilometre uzunluğunda. Hat üzerinde 18 istasyon yer alacak ve yolcular duraklara yapılacak üst geçitlerden ulaşacak. E-5 karayolunun ortasından geçirilecek metrobüs ile saatte yaklaşık 13 bin yolcu taşınacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious