İstanbullular'da kene paniği

  • Giriş : 04.06.2007 / 10:14:00

Haftasonu piknik alanlarına giden İstanbullu'lar kene ısırığı paniği yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Keneler tarafından ısırılan çok sayıda vatandaş Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı korkusuyla hastanelere koştu. Hastanelerde vücudandaki keneler doktorlar tarafından çıkarılan hastalar yüksek ateş, kusma ve halsizlik gibi şikayetleri olmama halinde gönredildi. Vatandaşlardan 10 gün içinde bu belirtilerin ortaya çıkması durumunda hastanelere müracaat etmeleri istendi. Bazı vatandaşların ise tüm uyarılara rağmen keneleri kendilerinin çıkarması dikkat çekti.

Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlar haftasonu aileleriyle birlikte piknik yapmak için yeşil alanlarına akın etti. Ancak bu hafta sonu piknik alanlarına giden pek çok İstanbullu, kene ısırığı tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Keneler tarafından ısırıldıklarını fark eden vatandaşlar, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı şüphesiyle panik içinde hastanelere koştu. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendirilen hastalara ilk müdahale Cildiye Servisi'nde yapıldı. Çocuklar ise hastanenin çocuk servisinde tedavi altına alındı. Hastanenin bir anda kene ısırığı vakalarıyla dolmasından dolayı, doktorlar hastalara yetişmekte zorlandı. Buralarda vatandaşların vücudundaki keneler doktorlar tarafından dikkatli bir şekilde çıkarılırken, çıkarılan keneler incelenmek üzere labaravurlara gönderildi. Yüksek ateş, kusma ve halsizlik gibi şikayeti olan hastalar, intaniye servisinde müşahade altına alınırken, herhangi bir şikayeti olmayanlar evlerine gönderildi. Evlerine gönderilen vatandaşlardan 10 gün içinde yüksek ateş, kusma ve halsizlik gibi şikayetlerinin ortaya çıkması durumunda hemen hastanelere müracat etmeleri istendi.

Belgrat Ormanı'nda gezinti yaparken 5 yaşındaki oğlunu kene ısırdığını söyleyen Hamit Fatih, "Annesi, oğlum Muhammed'in göğsünde kene olduğunu fark etti. Kendimiz çıkarmamamız gerektiğini bildiğim için hastaneye geldik. Burada keneyi hemşireler vida gibi çevirerek çıkardı." diye konuştu. Kene ısırması ve Kırım Kongo Kanamalı Hastalığı ile ilgili haberleri takip ettiklerini aktaran Fatih, İstanbul'da kene olduğunu bilmediğini kaydetti. Fatih, yetkililerin İstanbulluları kene konusunda bilgilendirmesi ve uyarması gerektiğini belirtti.

Yapılan tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşların keneleri kendilerinin çıkarması ise dikkat çekti. Bu konuda bilgilerinin olmadığını söyleyen Gül Avcı, piknik için gittikleri Çatalca'da 9 yaşındaki oğlunu kene ısırdığını ancak, keneyi kendilerinin çıkardıktan sonra hastaneye geldiklerini ifade etti.

Dün kene ısırığı şikayetiyle Haseki Eğitim ve Aaraştırma Hastanesi'ne aralarında çocukların da bulunduğu 150'den fazla kişinin müracaat ettiği öğrenildi.

Gece yarısına kadar cildiye ve çocuk acil servisi kene ısırığı vakalarıyla dolarken, kene yakınlarını kene ısıran vatandaşlar da hastane önünde bekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious