İstanbullular'ı 'Furtuna' bekliyor

İstanbullular'ı 'Furtuna' bekliyor.7473
  • Giriş : 25.04.2008 / 21:25:00

Kanun virtüozu Göksel Baktagir ile keman virtüozu Nedim Nalbantoğlu'nun, Atina'nın önde gelen çello sanatçısı Yiorgos Kaloudis ve perküsyoncu Ruth Hill ile birlikte kurdukları ''Furtuna'', İstanbullular'ın karşısına çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda yarın gerçekleştirilecek konsere ilişkin yapılan açıklamaya göre, Göksel Baktagir ve Nedim Nalbantoğlu, müzik yolculuklarına, çocukluk dönemlerinde, aynı şehirde ve birlikte başladı. İlk gençlik yıllarında Nalbantoğlu, Batı müziği konservatuvarında, Baktagir ise Türk müziği konservatuvarında eğitim gördü.

Nalbantoğlu, mezuniyetinin ardından Fransa'ya yerleşti ve Paris'in önde gelen orkestralarında çaldı. Baktagir ise İstanbul'da Devlet Türk Müziği Topluluğunda çalışmaya başladı. İki sanatçı ilerleyen yıllarda enstrümanlarının önde gelen ustaları olarak uluslararası çapta isim yapmaya başladı.

Uzun yıllar birbirinden uzak ve habersiz olan ikili, 1999'da Paris'te tesadüfen karşılaştı ve bu karşılaşma yeni ufuklara açılmalarının ilk adımını oluşturdu.

Birikimlerini, ilk olarak "Yıllar Sonra/Gurbet Türküsü" adlı bir albüm çalışmasıyla birleştiren iki sanatçı, "Dünyanın renklerini müziğin evrensel tınılarında buluşturmak" amacıyla çalışmalar yaptı.

Aralarına, Atina'nın önde gelen çello sanatçısı Yiorgos Kaloudis, ritm sazları ustası İzzet Kızıl, perküsyoncu Ruth Hill ile şarkıcı Sumru Ağıryürüyen'in de katılmasıyla Türk ve Yunan kültürlerinde aynı anlama gelen "Furtuna" ismiyle bir grup kurdular. Grup, daha sonra aynı adla bir albüm de yayınladı.

"Furtuna", geçen yıl olduğu gibi yine İstanbul, Atina ve Paris'i buluşturan konserinde, yarın akşam CRR Konser Salonu'nda izleyiciyle buluşacak. Grup, bu özel konserinde, günümüz Yunan müziğine damgasını vuran ünlü Yunanlı besteci Manos Hadjidakis'in (1925-1994) şarkılarına da yer verecek.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious