İstanbullu'ya feribot müjdesi

İstanbullu'ya feribot müjdesi .15657
  • Giriş : 07.07.2007 / 18:47:00

Kadir Topbaş, sonbaharda çok özel sistemlere hariç yeni arabalı vapurların hizmete gireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İDO filosuna katacakları özel donanımlı yeni feribotlarla Eminönü - Harem arasının 8 dakikaya ineceği müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak İDO filosuna dahil edilen "Kemal Reis" isimli deniz otobüsü düzenlenen törenle hizmete girdi.

Özel dizayna sahip 449 yolcu kapasiteli deniz otobüsü, 7,5 milyon dolara mal oldu. Törene; İBB Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış töreni öncesi konuşan Kadir Topbaş, yaptıkları yatırımlarla sadece İstanbul'un değil Marmara Bölgesi'nin ulaşım sorununa çözüm ürettiklerini kaydederek, kendi dönemlerinde başlayan ulaşımda tek bilete geçişin paradan 6 sıfır atılması kadar önemli olduğunu dile getirdi. Uygulama başlatıldığında bazı kurumların zarar edecekleri yönünde kaygılarını söylediklerini belirten Topbaş, "Önceleri tereddütler vardı, zarar edebiliriz aksine daha fazla artış ve daha fazla kazanır duruma geldiler. Şu anda deniz ulaşımında 250 binlerden 430 binlere çıktık gün taşımacılık olarak. İstanbul'da bu ciddi bir mesafedir. Sistem denize doğru geldi. iskele sayımızı 82'ye çıkardık. 11 yeni hat ileve ettik ve 1109 günlük seferimiz var." ifadelerini kullandı.

Uluşımda geçmiş dönemlerde yaşanan en büyük sıkıntının ulaşımda otorite dağınıklığı olduğunu belirten Topbaş, "İstanbul'daki kamu taşımacılığı hizmeti veren sistemde 11 farklı otorite vardı. Biz bunları ne kadar bir araya getirirsek, hatta arzumuz buydu böyle bir yasal düzenleme alamadık. Bir genel müdürlük altında bir şemsiye toplayabilmekti. Tek çatı altında topladığı zaman sistemetik olarak daha hızlı erişimi sağlayabilir." şeklinde konuştu.

- "EMİNÖNÜ HAREM ARASI 8 DAKİKAYA İNECEK"-

Sonbahar itibariyle özel donanımlı 4 yeni Feribot alacaklarını söyleyen Topbaş, çok özel sisteme sahip ve hızlı bu feribotların Eminönü-Harem arasını 8 dakikaya indireceğini söyledi. Topbaş, "Bu, çok farklı ve özellikleri olan sistem. Öne ve arkaya doğru giden halat atma ihtiyacı olmayan gayet güzel ve 8 dakikaya Harem'e götürecek. Bunu da devreye sokuyoruz. İnşallah ve böylece İstanbul her alanda çok şükür yeni bir süreci başlatmış oldu. Bunu da mutlulukla ifade etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

İstanbul'un son yıllarda denizle irtibatını büyük oranda kestiğini belirten Topbaş, göreve geldikleri andan itibaren büyük yatırımlar yaparak bu sorunu çözmeye çabaladıklarını ifade etti. Deniz ulaşımının kent içi ulaşımındaki payını yüzde 3'den yüzde 10'a ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Topbaş, geldiklerinde 230 bin olan günlük yolcu taşıma sayısını 430 bine çıkardıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından "Kemal Reis" isimli feribot ,düzenlenen törenle kurdelası kesildikten sonra hizmete girdi. Topbaş ve beraberindekiler, kesilen kurdelanın ardından yeni feribotla kısa bir tur attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious