İstanbulPark'ın galibi Button!

İstanbulPark'ın galibi Button!.14452
  • Giriş : 07.06.2009 / 16:32:00

ING Türkiye Grand Prixi'nde, şampiyona lideri BrawnGP pilotu Button damalı bayrağı ilk sırada geçti! Red Bull pilotu Mark Webber 2.'liği elde ederken, diğer Red Bull pilotu Sebastian Vettel ise 3. oldu!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NOTLAR

Ayrıntılar biraz sonra...

Yarış öncesi pilotlar üstü açık TIR ile pistte tur attı. Pilotlar, ana tribün önünde TIR'a bindikten sonra pistte tur atıp, tribünlerdeki seyircileri selamladı. Seyirciler de tuttukları takımların bayraklarını sallayıp, alkışlayarak pilotlara yarış öncesi moral verdi.

Bu arada, yarış öncesi mehter takımı da bir gösteri yaptı. Ana tribünün önündeki pistte yapılan gösteri ilgiyle izlendi.

Mehter takımının arkasında da padok kızları ellerinde Türk Bayrağı ve yarışa katılan pilotların ülkelerinin bayraklarını taşıdı.

Öte yandan, Formula 1'deki takım patronlarının kendi aralarında F1'deki yeni düzenlemelerle ilgili konuları görüşmek üzere toplantı yaptıkları öğrenildi.

2009 Sezonu'nda 5. kez düzenlenen ING Türkiye Grand Prixi'nde 58 turluk heyecan yaşandı. Yarışa pole pozisyonunda başlayan Red Bull pilotu Sebastian Vettel, daha ilk turda şampiyona lideri, BrawnGP'nin İngiliz pilotu Jenson Button'a geçilirken, yarışa 3. sıradan başlayan Rubens Barrichello ise oldukça geride kaldı.

Red Bull'un bir diğer pilotu Mark Webber ise 3. sıraya yükseldi. Button liderliğini sürdürürken, 8. turda Force India pilotu Giancarlo Fisichella bir daha dönmemek üzere pit alanına gitti ve yarışa veda eden ilk isim oldu.

20 tur geride kaldığında Vettel, Button'la arasındaki farkı indirmeye başladı ve yaptığı ataklarla İngiliz pilotu zorladı. 25. turda genç Alman, rakibini geçmek için halme yapsa da Button bu atağa karşılık verdi ve Vettel'i arkasında tuttu.

29. turda Vettel ikinci kez pit stop yaparken, pitten çıktığında Button'un bir hayli gerisinde 3. sırada yer aldı, Button'u takip eden isim ise Red Bull'un diğer pilotu Mark Webber oldu. 4. sırada ise Williams pilotu Nico Rosberg yer aldı.

İstanbul Pisti'nde peş peşe 3 kez şampiyon olan Ferrari pilotu Felipe Massa ise 6. sırada yarışa devam etti.

35 tur geride kaldığında yarışın liderliğini sürdüren Button, 2. sırada yarışa devam eden Webber'e yaklaşık 16 saniye fark atarken, 3. sıradaki Vettel'e ise yaklaşık 24 saniye fark atmayı başardı.

Button'ın yaklaşık 34 saniye gerisinde yer alan Rosberg, 40 tur geride kaldığında ikinci kez pite girdi.

Rakipleriyle arasındaki farkı oldukça açan ve rahat bir yarış çıkartan Button ise 43. turda ikinci kez pit-stop'a girerken, Webber de pite girdi ve 3. sırada yer aldı.

47. turda Vettel, Button ile arasındaki farkı 5 saniyeye kadar indirse de, 48. turda 3. kez pit-stop yaptı ve pitten 3. sırada çıkarak yerini Webber'e kaptırdı.

Button son 6 turda 2. sıradaki Webber ile arasındaki farkı yaklaşık 20 saniyede tutarken, Vettel ise takım arkadaşıyla arasındaki farkı indirmeye başladı. Son 2 turda ikili arasındaki fark 1.2 saniyeye kadar indi.

Yarışın ilk turunda ilk sırayı eline geçiren Button liderliğini sürdürdü ve damalı bayrağı birinci sırada görmeyi başardı. Red Bull pilotları Webber ve Vettel ise sırasıyla 2. ve 3. sırada yer aldılar.

AJANSSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*