İstanbul'daki yıkımda olaylar çıktı

İstanbul'daki yıkımda olaylar çıktı.11918
  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Küçükbakkalköy'deki yıkımda olaylar çıktı; 10 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Roman vatandaşların yaşadığı mahalleye sabah saatlerinde gelen Büyükşehir Belediyesi'nin yıkım ekipleri, gecekondularını boşaltmak istemeyenlerin direnci ile karşılaştı. Polis ekipleri ile evlerini boşaltmak istemeyenler arasında arbede yaşandı. Gözaltına alınan 10 kişinin bazı yakınları baygınlık geçirirken, yere yığılan kadınlar karga-tulumba taşındı.
Küçükbakkalköy'deki 120 gecekondu için 2 ay önce yıkım emri çıkarılarak bu evlerde oturanlara tebligat gönderildi. Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu sabah yıkım çalışmalarına başladı. Yüzlerce Zabıta memuru, ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı polis ekipleri ve Çevik Kuvvet ekipleri 120 evin yıkılacağı mahalleyi ablukaya aldı.

Daha önceden evlerin boşaltılması için tebligat gönderilmesine rağmen boşaltılmayan evler zabıta memurları ve sahiplerince boşaltılırken, bazı vatandaşlar evlerini boşaltmayarak yıkıma engel olmaya çalıştı. Özellikle kadınlar ve çocukların bıçaklarla zabıta ekiplerini engellemeye çalışması üzerine polis ekipleri müdahalede bulundu. Polisin araya girmesiyle birlikte gecekondu sahipleri ile polis arasında arbede yaşandı.

Bu sırada gözaltına alınanlara bazı kadınlar engel olmak istedi. Polis ekipleri, kadınları durdurabilmek için güç kullanmak zorunda kaldı. Yaklaşık 10 kişi, polis ekiplerince karga-tulumba gözaltına alındı. Çocuklarının gözaltına alındığını gören kadınlar, çocuklarını kurtarabilmek için polise saldırdı, bazı kadınlar baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren kadınlar mahalleli tarafından kucaklarda olay yerinden uzaklaştırılmaya çalışıldı.

Yıkım çalışmaları ve mahalledeki gerginlik sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Küçükbakkalköy'de 120 ev için yıkım kararı verildi. 2 ay önce evlerde oturanlara tebligat gönderilirken, tapulu evlerin paraları ödendi ve bu sabah yıkım çalışmaları başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious