İstanbulspor küme düştü

İstanbulspor küme düştü.13105
  • Giriş : 13.04.2008 / 12:30:00

Bir çınar daha gitti! Bank Asya 1. Lig'de 30. haftanın Giresunspor ile İstanbulspor karşı karşıya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir çınar daha gitti! Bank Asya 1. Lig'de 30. haftanın Giresunspor ile İstanbulspor karşı karşıya geldi. Küme düşme hattını yakından ilgilendiren karşılaşmada Giresunspor, İstanbulspor'u 3-2 yendi.

Bu karşılaşmanın ardından İstanbulspor sezonun bitimine 4 hafta kala küme düşmeyi garantiledi.Giresunspor'a galibiyeti getiren goller, karşılaşmanın 1. dakikasında Mithat, 13. dakikasından penaltıdan Emin ve 70. dakikada Anton Zemlianukhin'dan geldi. İstanbulspor'un tek gollerini ise 21. ve 88. dakikada Kenan kaydetti. Bank Asya 1.Lig'de daha önce Mardinspor'un küme düşmesi kesinleşmişti.

BİR BAKIŞTA İSTANBULSPOR!

Geçmiş dönemde İstanbul Ligi'nin en önemli kulüplerinden olan İstanbulspor 1932 yılındaki İstanbul Şampiyonluğu'ndan sonra 1958-1967 yılları arasında 1. kümede önemli başarılar kazanmıştır. Bu dönemde Ali Mortaş kulüp başkanıdır ve özellikle '58-'60 arası dönemde Demokrat Parti yöneticilerinin büyük desteğini alan İstanbulspor, '60 sonrası idari sıkıntılar yaşamaya başlamış ve '67'de 2. kümeye düşmüştür. Sonrasında da başarılı olamamış ve giderek unutulan kulüplerden biri olmuştur.

CEM UZAN DÖNEMİ...

Uzun süren alt küme mücadelelerinden sonra İşadamı Cem Uzan'ın yönetimini ele almasıyla her yıl bir üst lige çıktı ve 1995 yılında büyük bir transfer atağı eşliğinde Türkiye Süper Ligine çıktı. Arkasındaki önemli maddi destek sayesinde 2. Lig'de oynadığı dönemde bile Tanju Çolak gibi yıldızlarla kadrosunu kuran İstanbulspor 1. lige İstanbul'un 4. büyüğü olma ve bir Avrupa Kupası alma sloganıyla çıktı ve ligin transfer piyasasını karıştırdı. Avrupa Liglerinde isim yapmış önemli oyuncuları da transfer etti. Ancak yıldız oyunculardan kurulan kadrolar sadece 1 sezon ligde üst sıralara oynadı ve hiçbir zaman kendine taraftar kitlesi toplayamadı. 2000 yılların sonuna doğru Uzan grubu diğer kulübü Adanaspor gibi İstanbulspor'dan da yavaş yavaş desteğini çekti. Bu dönemde birçok futbolcu basın organlarına ücretlerini alamadıklarına dair açıklamalar yapıyordu. Ancak buna rağmen 2005 yılına kadar altyapıdan yetişen genç oyuncular ve artık futbollarının son dönemini yaşayan tecrübeli oyuncuların karması kadrosuyla uzun süre başarıyla Süper Lig'de direndi.

TMSF EL KOYDU

Bütçesiyle ve oyuncu kadrosuyla her sezon daha küçülen kulüp 2004 yılında Uzan gurubu şirketlerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) el koymasıyla devlet yönetimine geçti. TMSF 'nin Uzan Grubu'nun borçlarını tahsil etmek amacıyla kulübün kadrosunda kalan son birkaç değerli oyuncuyu da satmasıyla kulüp kadro olarak daha zayıf hale geldi ve 2004/2005 sezonunda 2. lige düştü. İstanbulspor, 2005/2006 sezonunda 2. Lig A Kategorisi'nde Turkcell Süper Ligi'ne çıkmak için mücadele etti.Play-Off maçında Sakaryaspor'a yenilerek Turkcell Süper Ligi'nde oynama hakkını kaybetti.

ŞİKE SKANDALI...

İstanbulspor, 2006-2007 sezonu başlamadan önce eski futbolcu Saffet Sancaklı'nın ortağı olduğu Marmara Spor Faaliyetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından TMSF'den satın alındı. 2006-2007 sezonunda da 2.Lig A Kategorisi'nde yer alan İstanbulspor ilk altıya girerek Play-Off hakkı kazanmayı amaçlarken son haftalarda sergiledikleri istikrarsız grafik nedeniyle play-off'a kalamamıştır. 2007-2008 sezonun 3. haftasında oynanan İstanbulspor-Kocaelispor maçında Ulvi Güveniroğlu istifa etmiştir. Ulvi Güveniroğlu'nun istifasının ardından ise takımın başına Tugay Kerimoğlu'nun abisi İbrahim Tolgay Kerimoğlu getirildi. Yeni teknik direktörüyle çıkış arayan İstanbulspor, bir türlü beklenen patlamayı yapamayınca ligin dibine demir attı. Her geçen hafta aldığı sonuçlarla küme düşme adaylarının başında gösterilen İstanbulspor'da, haftalar önce şike skandalıyla gündeme oturdu...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious