İstanbul'u bir de BBC'den izleyin

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

İngiliz BBC kanalı, Türkiye ile Avrupa Birliği(AB)arasında yükselen üyelik tansiyonuna odaklanarak, İstanbul sokaklarında yaptığı röportajlarla vatandaşlara AB üyeliğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz BBC kanalı İstanbul sokaklarında Türk vatandaşlarına AB'yi sordu. Ümit Boyner ile Güler Sabancı gibi ünlü iş sahipleriyle de röportaj yapan BBC muhabiri Sarah Rainsford, İstanbul'un bir Avrupa şehrinden farksız olduğu yorumunda bulundu. Rainsford, "İstanbul'da kendinizi evinizde hissediyorsunuz. Buranın Madrid ya da Roma'dan farkı yok."dedi. İstanbul sokaklarında vatandaşlarla röportaj yapan BBC kanalı, Türklerin AB'ye verdiği desteğin yüzde 70'lerden yüzde 40'ların altına indiğini söyledi. İngiliz kanalına konuşan vatandaşlar ise, Avrupa'yı istemediklerini söylediler. İstanbul'da çalışmakla Avrupa'da aldığı ücretin daha fazlasını aldığını söyleyen Türk vatandaşı, "Ben yıllarda Almanya'nın Berlin şehrinde kaldım. Ama bence Avrupasız bir Türkiye çok daha iyidir. Orada çalışan arkadaşlarım var, ben onlara sordum, onlar orada aylık bin Avro ücret aldıklarını söylüyorlar ama ben burada daha fazla kazanıyorum."dedi. BBC muhabirinin, Türkiye ile Avrupa'nın birbirinden farklı olup olmadığı sorusuna ise Türk vatandaşı, "evet çok farklı, ikisi ayrı bir dünya."cevabını verdi.

Güler Sabancı ile de bir röportaj yapan BBC kanalı, Sabancı'ya, Türkiye'de artan İslam radikalizmini sordu. Sabancı, muhabirin Türkiye'de bir İslam devletinin kurulabilme ihtimali ile ilgili sorusuna ise, "kesinlikle hayır" cevabını verdi. Türkiye'de milliyetçiliğin artmasının normal olduğunu anlatan Sabancı, "Nasıl bir bölgede yaşadığımız ortada. Etrafımızda bir Irak var. Bu tür olaylar milliyetçilik duygularını artırmış olabilir. Ancak Türkiye'de bir İslam devletinin kurulacağını kesinlikle düşünmüyorum. Bunun gelecekte de olma ihtimali yoktur" diye konuştu. İngiliz kanalının, "Avrupa Birliği" yerine neden bir "İslam Birliği" değil sorusuna da, "Bence bizim Türkiye olarak bir İslam Birliği içerisinde bulabileceğimiz ortak noktalar çok yoktur. Buna katılmıyorum."yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious