İstanbul'u dünyanın finans merkezi haline getirebiliriz

İstanbul'u dünyanın finans merkezi haline getirebiliriz.12866
  • Giriş : 01.09.2007 / 22:30:00

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, mevcut Teşvik Yasası'ndan 49 il içinde sadece 6'sı memnun dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, çevre il ve ilçelerden gelen oda ve borsa başkanlarına hitap etti.

Teşvik Yasası çıkmadan önce Türkiye'de en büyük tepkiyi TOBB'un gösterdiğini ve yanlış olduğunu kamuoyunda dile getirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, önerilerinin sektörel ve bölgesel bazda teşvik sistemine geçilmesi olduğunu hatırlattı.

''Bugün haklı olduğumuz anlaşıldı'' diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: ''Teşvik kapsamına giren 49 il içinde sadece 6 il memnun. Bugün bizi umutlandıran AK Parti'nin seçim beyannamesine koymuş olduğu, bizim de 4,5 senedir ifade etmiş olduğumuz, sektörel ve bölgesel bazda teşvik sistemine gidilmesidir.

Bütün gelişmiş ülkelerde yapılan da budur zaten. Türkiye'nin tamamı teşvik bölgesine girebilir. Aklınıza şimdi şu soru geliyordur; (İstanbul'da teşvik bölgesine girebilir mi?) Eğer İstanbul'u dünyanın finans merkezi haline getirmek istiyorsanız girer. O zaman orada da finansı teşvik edersiniz. İstanbul da dünyanın finans merkezi haline gelir.

'' Dünyanın en önemli finans merkezlerinden birinin Londra olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, Londra'nın yeni bir uygulamaya geçtiğini, Körfez ülkelerinde petrol artışından biriken sermayeyi tekrar ülkeye getirmek için yeni metot uygulamaya başladıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şu anda Londra'nın ''İslami finansın merkezi'' haline gelmesi için de çalışmalar yapıldığını belirtti. Rifat Hisarcıklıoğlu, teşvikin sektörel ve bölgesel baza gelebilmesi çalışmalarının güçlüğüne de işaret ederek, ''Arkadaşımız Zafer Çağlayan'ın Sanayi ve Ticaret Bakanı olması bizi mutlu etti.

Çünkü o da parmağını taşın altına bizimle beraber soktu. Bizim gibi düşünmektedir'' dedi. Türkiye'nin önce sanayi envanterine ihtiyacı olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Türkiye Cumhuriyeti olarak ne kurulu gücümüzün olduğunu ve ne ürettiğimizi bilmemiz gerekir. Türkiye'de 234 bin üretim tesisi var. Bunlardan 78 bin adedine TOBB olarak kapasite raporu verdik.

Bunun içinde un fabrikaları da var. Un ve ekmek fabrikalarının 36 milyon ton un kapasitesi var. Türkiye'de 20 milyon ton buğday üretiliyor. Bundan 16 milyon ton un üretiliyor. Demek ki ihtiyacımızın iki misli kapasite var. Türkiye'de 3 tane un fabrikasından 2'si kapalı. Bu 72 milyonun kaynağını israf etmektir. Şu andaki teşvik sistemi de un fabrikasını teşvik ediyor.''

Bütün dünyanın neyi nerede yapacağını planladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunu Türkiye'nin de yapması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ''Eğer dünyaya lider ülke olmak istiyorsak, önce (komşularımıza ne satabilirim) diye düşünmemiz gerekiyor. Sonra (diğer komşularıma ne satarımı) düşünmemiz lazım. Onlarda ne yok, bende ne var? İşte sektörel ve bölgesel teşvik politikasının da böyle olması lazım'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE NÜKLEER ENERJİ SANTRALINI KURMAK ZORUNDA''-

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2009 yılında enerjide ''tehlike çanlarının çalacağını'' savunarak, şöyle dedi: ''Bugün sanayimiz enerji sayesinde çalışıyor. Enerjiyi daha ucuz üretmemiz lazım. Bunun için de enerjiyi çeşitlendirmemiz gerekiyor.

Tek başına doğal gaza dayanamayız. Doğal gazın çıktığı ülkede Rusya'da doğal gazdan enerji üretimi yüzde 25. Biz de ise doğal gazdan enerji üretimi yüzde 45.'' Türkiye'de enerji üretiminin çeşitlendirmesinde termik santralin önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Termik santral bunların en önemlilerinden biri. Ama şunu da unutmayalım; nükleer enerji santralını da Türkiye kurmak zorunda. Yanlış haberlere aldanmayın. Bütün gelişmiş ülkelerde nükleer santral var. Biz kurmaya kalktığımız zaman çevre işi önem arz ediyor. Niye biz kurmak isteyince çevre ortaya çıkıyor? Almanya'da çevre yok mu?

Bizden daha hassaslar. Biz yapalım dediğimiz zaman, içerden çatlak sesler çıkıyor. Türkiye bu teknolojiyi öğrenmek zorunda. Nasıl dediler bize 1960 yıllarında; (bunlar montaj sanayi araba üretiyorlar). Bugün dünyada ikinci ülkeyiz araba üretim modelinde. Dünyada birinci Amerika, ikinci Türkiye. Termik santrallerin devreye girmesiyle hem ekonomiye fayda sağlanacak hem de enerji ucuzlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious