İstanbul'un 555. fetih yıldönümü kutlandı

İstanbul'un 555. fetih yıldönümü kutlandı.9497
  • Giriş : 30.05.2008 / 09:36:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 11:07:58

İstanbul'un fethinin 555. yılı kutlamaları kapsamında muhteşem bir gösteri yapıldı. (*1453'ten beri)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Balat sahilinde özel olarak oluşturulan platformdan gösteriyi izleyen İstanbul Valisi Muammer Güler, basın mensuplarına kısa bir değerlendirme yaptı.

Güler, İstanbulluların her fetih yıl dönümünde Haliç'te, her Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında da Boğaz'da sunulan iki büyük gösteriyi izleme imkanı bulacağını belirtti.

Güler, ''Hem mehterin büyük coşkusu hem de ışık gösterisi, çok sesli müziğin coşkusuyla ve müthiş bir havai fişek gösterisiyle gerçekten anlamına uygun bir kutlama oldu'' diye konuştu.

Kadir Topbaş da etkinliğe büyük ilgi gösteren vatandaşlara hitap ederek, ''İnsanlık tarihinin en muhteşem medeniyetlerine ev sahipliği yapmış şehirlerden biri olan İstanbul'un büyük fetih kutlamalarına hoş geldiniz'' diye seslendi.Türkler'in Anadolu'daki bin yıllık tarihinde Alparslan'ın Anadolu'ya girişinin, İstanbul'un fethinin ve Cumhuriyet'in kuruluşunun, millet olarak kutlanan 3 önemli sembol olduğunu vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti:''Bu 3 milat bizim milli mutabakatımızdır. Genciyle, yaşlısıyla milletimizin her ferdi bu mutabakatın verdiği ruh etrafında al bayrağın altında kenetlenmekten büyük bir onur duymaktadır''Yaklaşık 1 saat süren kutlamaları, Haliç sahilini dolduran binlerce İstanbullu, ellerinde Türk bayraklarıyla izledi. Haliç üzerinde 18 metrelik iki ayak arasına kurulan bin 72 metre karelik su perdesinde 3D teknolojisiyle üretilen ''Fetih'' filmi yansıtıldı.Vatandaşlar, film gösterisindeki, İstanbul surlarına Türk Bayrağı'nın dikildiği sahneyi yoğun tezahüratlar eşliğinde izlerken Haliç üzerindeki dans eden fıskiyeler ve lazerle gerçekleştirilen ışık ve su şovunu da fotoğraf makineleriyle kaydetmeye çalıştı.Ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu da Haliç üzerindeki platformda Genelkurmay Başkanlığı Askeri Müze ve Kültür Sitesi Mehteran Bölüğü ile birlikte bir konser verdi.Konserin ardından havai fişek, lazer ve ışık gösterileri sunuldu.Ulubatlı Hasan'ın sahnesi büyük alkış aldı.

Bu arada, İstanbul'un fethinin 555. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Cemal Reşit Rey Konser Salonunda resepsiyon ile Ahmet Özhan konseri düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious