İstanbul'un Başkanı Topbaş, AK Parti hükümetini övdü

İstanbul'un Başkanı Topbaş, AK Parti hükümetini övdü.14540
  • Giriş : 27.06.2007 / 23:34:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 23:59:47

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, başarılarının Hükümetle birlikte çalışmaktan geçtiğini belirttti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topbaş, başarılarının Hükümetle birlikte çalışmaktan geçtiğini belirterek, ''Önümüzde genel seçimler var. Bu birlikteliğimizin devamı sağlandığı takdirde İstanbul ciddi yatırımlarına devam eder'' dedi.

Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan 47 yeni tesisin açılışı nedeniyle Cemal Reşit Rey Konser Salonunda düzenlenen törende konuşan Topbaş, 3 yıllık görev süresi içinde 14 milyar YTL'lik yatırım yaptıklarını, bin 360 şantiyeden 732'sinin tamamlandığını, 628'inde ise çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Ulaşımdan altyapıya, sosyal ve kültürel projelerden sağlık ve spora kadar her alanda yatırımların sürdüğünü anlatan Topbaş, tüm çabalarının İstanbul için olduğunu kaydetti.

Topbaş, Hükümetle aynı siyasi partiye mensup olduklarını, maddi destek almamakla birlikte reform niteliğindeki yasalardan dolayı çok rahat hareket ettiklerini söyledi.

Sorunları tek tek ele aldıklarını, yatırımların yüzde 60'ını ulaşıma ayırdıklarını anlatan Topbaş, ulaşımdaki rahatlığın 2012 yılında hissedileceğini ifade etti.

Borcu olmayan, bütçesini çok iyi realize eden bir belediye yönetimini sürdürdüklerini dile getiren Topbaş, yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Topbaş, geçmişte tek tek sanatçılar getirilerek yapılan açılışları kendilerinin 40'ar, 50'şer bloklar halinde yaptıklarını anlatarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde ortaya koyduğu yerel yönetim anlayışı ilke ve prensipleri doğrultusunda çalışan belediyelerin bunu başardığını söyledi.

Bugün açılışı yapılan tesisler arasında 13 içme suyu yatırımı olduğuna işaret eden Topbaş, barajların şu andaki doluluk oranının yüzde 38 olduğunu kaydetti.

Geçen yıl bu oranın yüzde 85 olduğunu, bunun baharda hiç yağmur yağmamasından kaynaklandığını belirten Topbaş, geçmişte Başbakan Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde mevcut su rezervleri yapılmamış olsaydı, bugün İstanbul'un su sıkıntısı yaşayacağını söyledi.

Topbaş, ''Bu yönetim anlayışı halkı mağdur etmez, susuz bırakmaz'' diye konuştu.
Kadir Topbaş, açılan tesislerden 3'ünün altyapı, 9'unun çevre, 8'inin kültür-eğitim-sağlık, 4'ünün spor, 1'inin doğalgaz, 13'ünün içme suyu, 9'unun ulaşım yatırımı olduğunu ve bunların toplam maliyetinin 645 milyon YTL'yi bulduğunu kaydetti.
Bu tesislerin İstanbullulara hayırlı olmasını dileyen Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

''Hizmetin daha başındayız. Çok işimiz var. Bizim başarımızın Hükümetimizle birlikte çalışmaktan geçtiğinin altını çizmek istiyorum. Önümüzde genel seçim var. Yapılan işler ortada. Yapacak çok şeyimiz var. Bu birlikteliğimizin devamı sağlandığı takdirde İstanbul ciddi yatırımlara devam eder. Yerel yönetimlerde çok farklı boyutlara birlikte gideriz. Yarınlar, çocuklarımızın gurur duyarak yaşadığı bir İstanbul olarak dünyaya yansır ve dünyayı etkiler.''

VALİ GÜLER

İstanbul Valisi Muammer Güler de merkezi yönetim bütçesinden sürdürülen 2 bin 710 projenin 213'ünün İstanbul'da yürütüldüğünü, bu projelerin 2007 yılındaki program ödeneğinin 17.5 milyar YTL olduğunu söyledi.

Bunun yüzde 35'lik bölümünü oluşturan 6.1 milyar YTL'lik yatırımın İstanbul'da gerçekleşeceğini ifade eden Güler, ''İstanbul İl Özel İdaresinin 5 yıla sığdırdığı eğitim, sağlık, spor, kültür ve çevre hizmetlerinin bedeli 1.5 milyar YTL. Bu, Cumhuriyet döneminde yapılan en büyük yatırımları ifade ediyor'' dedi.

Güler, son 5 yıldaki yatırımların merkezi yönetim, Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresinin birlikte koordineli çalışmasıyla gerçekleştiğini belirterek, bu işbirliğinin devam edeceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın kendilerine eğitim ve sağlıkla ilgili 2 önemli hedef gösterdiğine işaret eden Güler, bu yıl sonu itibariyle ihale edecekleri okullarla birlikte 632 okulu İstanbul'a kazandırmış olacaklarını söyledi.

Bunun 16 bin dersliğe denk geldiğini, 80 yılda 38 bin derslik yapıldığı dikkate alındığında, 5 yıldaki bu rakamın çok önemli olduğunu söyleyen Güler, İl Özel İdaresinin 7 büyük hastaneyi bitirdiğini, Pendik, Silivri ve Avcılar hastanelerinin de ihalesinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Vali Güler, 3 hastanenin daha ihalesini yapacaklarını, Halkalı'nın da aralarında bulunduğu inşaatı devam eden 2 hastaneyi 2008 yılında hizmete sokacaklarını belirterek, böylece son 5 yılda İstanbul'a 15 büyük hastane kazandırmış olacaklarını bildirdi.

Güler, 217 olan sağlık ocağı sayısını 415'e çıkardıklarını ifade ederek, yıl sonuna kadar bunun 500'e ulaşacağını kaydetti.

Yoğun bakım yatak sayısını da 500'e çıkardıklarını belirten Güler, 50'ye yakın spor tesisi gerçekleştirdiklerini, 300'e yakın kültür projesiyle ilgili çalışmanın da devam ettiğini sözlerine ekledi.

AÇILIŞI YAPILAN 47 YATIRIM

Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle bugün açılışı yapılan 47 yatırım şunlar:
Altyapı Yatırımları: Bahçelievler Avrupa Yakası Yağmur Suyu Kanalı ve Dere Islahı İnşaatı (Tavukçudere), Büyükçekmece Ambarlı Havzası Atık Su ve Yağmur Suyu Müteferrik Kanal İnşaatı (Mimar Sinan Kolektörleri), Küçükçekmece Sazlıdere Atık Su Tüneli, Sultanbeyli Asya Bölgesi 3. Kısım Müteferrik Atık Su Kanal İnşaatı.

Çevre Yatırımları: Bakırköy-Florya Sahil Düzenleme İnşaatı, Bakırköy-Yeşilköy Sahil Düzenleme İnşaatı, Bayrampaşa Mehmet Akif ve Yahya Kemal Parkları Yapım İşi, Fatih Kocamustafapaşa ve Samatya Meydanı Çevre Düzenleme İnşaatı, Küçükçekmece Sahil Düzenleme İnşaatı, Küçükçekmece Şamlar Mesire Alanı Restorasyonu, Pendik Sahil Yolu Çevre Düzenleme İnşaatı, Şile Kent Ormanı, Tuzla Şifa Mahallesi Parkı.

Doğal Gaz Yatarımları: Adalara doğal gaz verme.

İçme Suyu Yatırımları: Beykoz Elmalı Arıtma Tesisi Ek Üniteler İnşaatı, Büyükçekmece Kıraç İçme Suyu Şebeke İnşaatı, Büyükçekmece Yakuplu Su Haznesi Terfi Merkezi, Büyükçekmece İstanbul Bölgesi 3. Kısım Müteferrik İçme Suyu Şebeke İnşaatı, Gaziosmanpaşa Taşoluk İçme Suyu Arıtma Tesisi, Kağıthane İçme Suyu Arıtma Tesisi Ek Üniteler İnşaatı, Küçükçekmece İkitelli İçme Suyu Arıtma Tesisi, Pendik Kocabayır Su Haznesi Terfi Merkezi ve İsale Hattı, Pendik Hilal Konutları Su Haznesi ve Terfi Merkezi, Sarıyer İlçesi Armutlu Mevkii İçme Suyu Şebeke İnşaatı, Silivri-Terkos-İkitelli İçme Suyu İsale Hattı İnşaatı (Mimarsinan-Silivri İletim Hattı İnşaatı), Sultanbeyli Ömerli 2. Hamsu Terfi Merkezi İsale Hattı ve Ek Üniteler İnşaatı, Tuzla Esenyalı Su Hazneleri Terfi Merkezi, Trafo Binası ve İsale Hattı İnşaatı.

Kültür-Sosyal-Eğitim-Sağlık Yatırımları: Beylikdüzü Semt Konağı İnşaatı, Eyüp Düğmeciler Semt Konağı İnşaatı, Dragos Sosyal Tesisi İnşaatı, Küçükçekmece Kavaklık Nikah Salonu, Küçükçekmece Sosyal Tesisleri, Tuzla Şifa Mahallesi Eğitim, Sağlık ve Kültür Tesisi, Tuzla Aydınlı Mahallesi Eğitim, Sağlık ve Kültür Tesisi.

Spor Yatırımları: Beyoğlu Kapalı Yüzme Havuzu İnşaatı, Küçükçekmece Halkalı Spor Tesisleri İnşaatı, Muhtelif Futbol Sahalarının Sentetik Çim Yapılması (11 Adet Büyük Futbol 16 Adet Mini Futbol), Pendik Çamlık Spor Tesisleri İnşaatı.

Ulaşım Yatırımları: Avcılar Üniversite Önü Alt Geçidi ve Köprülü Kavşak İnşaatı, Bahçelievler Değirmenbahçe Caddesi, 29 Ekim Caddesi Kesişimi Kavşak İnşaatı, Ümraniye Çavuşbaşı Yol İnşaatı, Güngören Eşref Bitlis Alt Geçidi İnşaatı, Güngören Mehmet Akif Kavşağı ve Çevresi Yol, Ortak Altyapı Düzenleme İnşaatı, Başakşehir 5. Etap Kavşağı, Başakşehir 1. Etap Kavşağı, Başakşehir Onurkent Kavşağı, Zeytinburnu 58. Bulvar Caddesi, İnönü Caddesi, Seyitnizam Caddesi ile Yer Altı Otopark Düzenleme İnşaatı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious