İstanbul'un çehresi değişiyor

İstanbul'un çehresi değişiyor.21498
  • Giriş : 31.01.2008 / 13:00:00
  • Güncelleme : 31.01.2008 / 15:28:12

İstanbul'da Eminönü ile Fatih tek ilçede birleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belediyeler Yasası'nda yapılacak değişiklikle İstanbul'da Eminönü ile Fatih tek ilçede birleştirilecek. Kadıköy ikiye bölünecek.

Esenyurt, Kıraç ve Bahçeşehir ilçeleri tek ilçe haline getirilecek. Belediyeler Kanunu'nda yapılacak değişiklikler bu hafta Bakanlar Kurulu gündeminin birinci maddesini oluşturacak. Belediye Kanunu'nda yapılacak yeni düzenleme ile; nüfusu 2 binin altına inen belediyeler, köye dönüştürülecek. Yeni sayıma göre belediyeciliği en çok düşen il, 113 belediye başkanlığı kaybı ile Konya oldu. Ege'de ise Kütahya 50, Denizli 40 belediye başkanlığı kaybediyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) koordinasyonunda yürütülen Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, Trabzon'un il nüfusu bir önceki sayıma göre 234 bin 568 kişi azaldı. Buna göre, 60 belde belediyesinden 21'inin, 17 ilçe belediyesinden de 2'sinin nüfusu 2 binin altında çıktı. Bu sonuçlar doğrultusunda azalan nüfus nedeniyle 60 olan belde belediye sayısının 39'a, 17 olan ilçe belediye sayısının ise 15'e düşürülmesi gündeme geldi.

İSTANBUL’UN HALİ NE OLACAK?

Nüfusu 2 binin altında olan 869 belde belediyesi kapatılacak. Belediyelerin sınırları yeniden çizilecek. Böylece 3 bin 215 olan belediye sayısı 2 bin 216'ya düşecek. İstanbul'da ise bazı beldeler kapatılıp ilçelerle birleştirilecek. Eminönü ile Fatih ilçeleri de tek ilçe olarak birleştirilecek.

Yeni düzenlemeye göre; Kadıköy ikiye bölünecek. Esenyurt, Kıraç ve Bahçeşehir ilçeleri tek ilçe haline getirilecek. Beylikdüzü, Yakuplu, Gürpınar'da tek ilçe statüsünde birleştirilecek. Arnavutköy, Taşoluk, Bolluca, Haraççı beldelerini içine alarak ilçe haline getirilecek. Büyükçekmece'ye Tepecik, Mimarsinan ve Kumburgaz beldeleri bağlanacak. Silivri sekiz beldeyi içine alacak şekilde yeniden düzenlenecek. Selimpaşa, Ortaköy, Celaliye, Kamiloba, Çanta, Değirmenköy, Gümüşyaka, Büyükçavuşlu beldeleri Silivri'ye bağlanacak.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious