İstanbul'un en güzel laleleri ödüllendirildi

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da en güzel laleyi yetiştiren 100 kişiye ödüllerini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Emirgan Korusu'nda düzenlenen törende konuşan Topbaş, son 3 yıldır kenti lalelerle donatarak, İstanbulluların hayatına ayrı bir renk kattıklarını ifade ederek, "Tarihin çeyiz sandığı olan şehrimizin güzelliklerini ortaya çıkardıkça İstanbul kendisini dünyaya hissettirmeye başladı" dedi.

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul'un bir parçası olan laleye sahip çıkacaklarını belirten Topbaş, çevrenin insan üzerinde büyük etkisi olduğunu ve çevre güzelliğinin insanların davranışını da şekillendirdiğini anlattı.

Topbaş, 2005 yılında 600 bin, geçen yıl 3. 5 milyon ve bu yıl da 8. 5 milyon lale dikildiğini kaydederek, "İstanbulluları hayata bağlamak, doğayla iç içe yapmak için 2 yılda 2 milyon lale soğanı dağıttık. Şehir hayatında yaşayan insanların buna ihtiyacı var. Laleleri İstanbul'da kimse kopartmıyor. Herkes seviyor, fotoğraf çektiriyor. İstanbullu, lalesine sahip çıktı" diye konuştu.

Kadir Topbaş, dünyanın en büyük lale ihracatçısı olan Hollanda'nın, lalenin sadece ekonomik değerinden yararlandığını, oysa Türkiye için lalenin ayrı bir anlam ifade ettiğini, süsleme sanatları, seramik ve tekstil gibi alanlarda kullanılan önemli bir motif olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yapılan 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesine katılan belediye başkanlarının lalelere hayran kaldığını kaydeden Topbaş, "Hatta Park ve Bahçeler Müdürümüzü bile isteyenler oldu, 'gelsin, bize anlatsın' diye. Bu çalışmaları daha da sıklaştırarak İstanbul'u lale ihraç eder noktaya getirmek istiyoruz. Hedefimiz bu" şeklinde konuştu.

Topbaş, İstanbul'un en güzel lalesini yetiştirenleri 2 yıldır ödüllendirdiklerini de ifade ederek, 15 bin lale arasından seçilen 100'ünün sahiplerine 300'er YTL ödül verdiklerini bildirdi.

Kadir Topbaş, daha sonra bu yıl ödüle değer görülen lalelerin sahiplerine ödüllerini dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious