İstanbul'un Fethi'ne muhteşem kutlama yapılacak

İstanbul'un Fethi'ne muhteşem kutlama yapılacak.8510
  • Giriş : 27.05.2007 / 08:37:00
  • Güncelleme : 27.05.2007 / 09:09:44

İstanbul'un Fethi'nin 554. yılının Haliç'te lazer ve havai fişek desteğiyle kutlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un Fethi'nin 554. yılının Haliç'te lazer ve havai fişek desteğiyle çok daha görkemli bir organizasyonla kutlanacağını açıkladı.

Kutlamada bir ilke imza atılarak ışık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak İstanbul'un fethi bire bir yaşatılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eski Avustralya Başbakanı Bob Hawce ve Büyükelçi Jean Dunn'ı makamında kabul etti. Saraçhane Belediye Sarayı'nda gerçekleşen ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Topbaş, "Millet olarak bin yıllık tarihimizde İstanbul'un fethi ve Cumhuriyet'in kuruluşu gibi çok önemli izler yer alıyor." dedi. "Bizim için iki önemli olgu var. Birincisi Fatih'in İstanbul'u fethi. İkincisi de Cumhuriyet'imizin kuruluşu." diye konuşan Başkan Topbaş, "Bu iki önemli günü İstanbul'da çok ağırlıklı olarak hissettirmek istiyoruz. İstanbul'un fethiyle ilgili kutlamalar bugüne kadar değişik konseptlerde yapıldı. Bu sene biz bu fetih kutlamalarını biraz daha farklı bir boyuta taşıdık. Lazerle ışık, havai fişek gösterileri ile konserlere ağırlık verdik. Ama gelecek yıl çok daha görkemli bir kutlama hazırlıyoruz." dedi.

Kutlama programında, İstanbul'un fethi, Haliç'te ışık, su, ses ve görüntü teknikleri kullanılarak bire bir yaşatılacak. Haliç üzerinde 3 adet şat kullanılarak oluşturulacak 'Deniz Su Perdesi Sistemi' bugüne kadar Avrupa'da kullanılmış en büyük sudan görüntü perdesi olacak. 29 Mayıs için özel olarak hazırlanan Fetih Filmi, (3D) tekniği kullanılarak perde üzerine yansıtılacak. 200x25 metre ebadında deniz üzerine kurulacak su perdesine 3D tekniğiyle hazırlanmış Fetih Filmi yansıtılacak. Filmin ardından deniz yüzeyinde duran, müzikle senkronizeli dans eden fıskiye sistemleri ve ışık boyama sistemleri ile Haliç'te rengarenk özel bir şov yapılacak.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious