İstanbul'un Fethinin 553. Yıldönümü Törenle Kutlandı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

İstanbul'un fethinin 553. yıl dönümü törenle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gümüşsuyu istikametinden Taksim'e kadar yürüyerek gelen kortej, Taksim'de bir süre dinlendikten sonra Şişhane'den Kasımpaşa İskelesi'ne geldi. Burada yapılan gösterilerin ardından tören son buldu.
Dolmabahçe'de başlayan törende konuşan İstanbul Valisi Muhammer Güler İstanbul'un fethinin Türkler'in kazandığı en önemli zaferlerden biri olduğunu belirterek fethin yıl dönümünde Türk büyüklerini yadettiklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise fethin yeni bir çağın başlangıcı olduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kutlamada Topbaş, fethin sadece bir militarist hareket olmadığını ve halkla bütünleşen bir hareket olarak başarıya ulaştığını kaydetti. Daha sonra temsili olarak İstanbul'un fethi sırasında gemilerin karadan yürütülerek Haliç'e indirilmesini sembolize eden yürüyüş başladı. Dolmabahçe'den başlayan yürüyüşte en önde Mehter Takımı onun ardında Fatih ve Hocası Akşemseddin'i temsil eden figüranlar, onların ardında da kadırgaları çeken Leventler yer aldı. Yeniçeriler ve izci guruplarını da yer aldığı kortejde en arkada Vali Güler ve Başkan Topbaş'ın da aralarında bulunduğu protokol yer aldı. Oluşturulan kortej Dolmabahçe'den Gümüşsuyu istikametini takip ederek Taksim'e geldi.

Yürüyüş sırasında Mehter Takımı'nın çaldığı marşlar ve Fatih'i canlandıran figüranın at üstündeki hareketleri korteji izleyen vatandaşları coşturdu. Yürüyüşte kadırgaların motorlu oluşu ve Leventler'in sembolik olarak halatları tutması ise dikkatlerden kaçmadı. Daha sonra Taksim Meydanı'na gelen kortej burada bir süre dinlendi. Bu sırada Vali Güler, Başkan Topbaş ve beraberindekiler kadırgaların önüne geçerek basın mensuplarına poz verdi. Daha sonra yeniden yürüyüşe geçen kortej Şişhane'den Kasımpaşa İskelesi'ndeki Fatih'in gemileri denize indirdiği yer olan Haliç Parkı'na geldi.Kortejin parka gelişinde top atışları yapıldı. Burada yeniden halk oyunları ve Mehter Marşı gösterileri sunuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious