İstanbul'un göbeğinde petrol hırsızlığı

İstanbul'un göbeğinde petrol hırsızlığı.17172
  • Giriş : 01.06.2009 / 17:25:00

Bağcılar'da, polisin ortaya çıkardığı petrol hırsızlığı herkesi şaşırttı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Su satacağız" diyerek NATO boru hattına yakın yerde dükkan kiralayan 4 zanlı, tünel kazarak borudan petrol çaldı. Su bidonları içerisinde 2 ayda yaklaşık 20 bin litre uçak yakıtı çalan zanlılar, kıskıvrak yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, Mahmutbey Merkez Mahallesi Soğuksu Caddesi 15. Sokak 1 numarada bulunan dükkanın sahibi Temel Altuntaş ile 2 ay önce görüşen 4 kişi, dükkanı su satışı yapmak için kiralamak istediklerini belirtti. Dükkan sahibini ikna eden şahıslar, kiralama işleminin ardından kamyonla dükkana su şişeleri getirdi. Su deposu görünümü verilen dükkanda daha sonra tünel kazma işlemine geçildi. Binanın hemen yanında bulunan 16. Sokak'tan geçen petrol hattına ulaşmak için yaklaşık 20 metrelik tünel kazan zanlılar, boru hattını bularak deldi. Borudan çektikleri petrolü su bidonlarına dolduran şahıslar, geceleri dükkana yanaşan kamyonlara yükleyerek sevkiyat yaptı.

Bir ihbarı değerlendiren Bağcılar Asayiş Büro ekipleri, su deposu görünümlü dükkana baskın yaptı. Baskında dedektifler, yaklaşık 20 metre uzunluğunda tünelle karşılaştı. Bunun üzerine polis, Milli Savunma Bakanlığı Akaryakıt İkmal ve Nato Petrol Tesisleri yetkilileriyle irtibata geçti. Olay yerine gelen yetkililer yaptıkları araştırmada, dükkanın 8 metre uzağından Gebze-Yeşilköy NATO boru hatının geçtiğini ve 2 aylık bir süre içerisinde yaklaşık 20 bin litre uçak yakıtı çalındığını belirledi. Dükkanı kiralayan ve petrol kaçakçılığı suçundan poliste kaydı bulunan 34 yaşındaki İlker Y., ile bu kişiye yardım eden A.K, M.A., ve T.K gözaltına alındı. Şüpheliler sorgularının ardından Bakırköy Adliyesi'ne sevk edildi.

Dükkan sahibi olan Temel Altuntaş, "2 ay önce su deposu olarak kiraladılar. Mazot kaçakçılığı yaptıklarından haberim yoktu." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*