İstanbul'un içme suyu için yeni adım

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Devlet Su İşleri (DSİ), İstanbul'un 2040 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Melen Çayı Projesi'nin boğaz geçişi kısmının protokolünü Rus OJSC Mosmetrostroy şirketi ile imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in katıldığı imza töreni DSİ toplantı salonunda yapıldı. İstanbul'a içme suyu sağlayacak 11 paketlik projeden oluşan Melen Çayı Projesi'nin ilk ayağı olan boğaz geçişi protokolü ihaleye en düşük teklifi veren OJSC Mosmetrostroy firmasıyla DSİ arasında imzalandı. Alke ve STFA Türk şirketlerinin Rus şirketiyle birlikte ortak çalışacağı proje, 172 milyon YTL'lik Japon kredisiyle gerçekleştirilecek.

İmza töreni öncesinde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, hükümet olarak su işlerinin tamamının DSİ bünyesinde toplamak için bir çalışma yaptıklarını belirterek, bu çalışma sonrasında ülkedeki içme suyu da dahil tüm su projelerini DSİ'nin yürüteceğini söyledi. Melen Çayı Projesi boğaz geçişinin teknolojik bir proje olduğunu ifade eden Güler, suyu taşıyacak boruların boğazın altından geçeceğine dikkat çekti.

Proje ile ilgili bilgi veren DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, İstanbul'a 185 km uzaklıktaki Gebze ilçesi sınırlarında yer alan Melen Çayı suyunu 11 paketlik bir proje ile İstanbul'a taşıyacaklarını söyledi. Projenin 3 aşamada gerçekleşeceğini belirten Eroğlu, "İlk etap İstanbul'a 268 milyon metreküp su verilecek. 3. etabın sonun ise Büyük Melen Sistemiyle İstanbul'a 1 milyar 190 milyon metreküp su verilmiş olacak. İstanbul'un 2040 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak olan proje tamamlandığında İstanbul'un Avrupa yakasında 3 milyon nüfusun su ihtiyacı karşılanmış olacak" diye konuştu. Eroğlu, projenin boğaz geçişi uzunluğunun 5 bin 550 metre olacağını, boruların boğazın altında net 4 metre çapında bir tünel ile geçirileceğini kaydetti. Proje temelin muhtemelen 2007 yılı başında atılacağını ifade eden Eroğlu, "Sözleşme gereği yüklenici firmaya bir ay içerisinde yer göstereceğiz. Muhtemelen de Aralık ayı içerisinde yer gösteririz. Bunun ardından firma şantiyeyi kuracak. Tahminen 1 Ocak 2007 yılında temel atılır. Bu tarihten sonra 1240 gün içerisinde proje tamamlanması gerekiyor. Ancak bu süre biraz daha öne çekebiliriz" şeklinde konuştu.

Eroğlu, Melen Çayı'nın İstanbul'daki iklim ve coğrafyadan farklı bir yerde bulunduğuna dikkat çekerek, bununda İstanbul'da yaşanacak olası bir kuraklık durumunda Melen Çayı'nın İstanbul'u beslemeye devam edeceğini anlamına geldiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious