İstanbul'un su sıkıntısı 20 Ekim'de bitecek

İstanbul'un su sıkıntısı 20 Ekim'de bitecek.8014
  • Giriş : 02.07.2007 / 17:55:00

AK Parti milletvekili adayı Veysel Eroğlu, İstanbul'un su problemini 20 Ekim'de Melen projesiyle sonlandıracaklarını müjdeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Su İşleri(DSİ) eski genel Müdürü ve AK Parti Afyonkarahisar milletvekili adayı Veysel Eroğlu, İstanbul'un su problemini 20 Ekim'de Melen projesiyle sonlandıracaklarını müjdeledi.

Şu kadar su kaldı gibi ifadelerin doğru olmadığına işaret eden Eroğlu, beklenmeyen bir kuraklıktan dolayı yaşanması beklenen sıkıntının da vatandaşın tasarruflu olmasıyla çözüleceğine dikkat çekti.

DSİ eski genel Müdürü Prof. Dr. Eroğlu, Cihan Haber Ajansı'na su problemlerini değerlendirdi. Şu an Türkiye'de bir kuraklık olduğunu belirten Eroğlu, "Bu kuraklık zaman zaman oluyor. Bazen 8 yılda bazen 18 yılda bazen 20 yılda bir periyodik olarak yaşanıyor. Bu kuraklığın arkasından sulak bir dönem başlıyor. Bu kuraklıktan en çok etkilenen tarım sektörü oldu." dedi. Büyük Menderes havzası Gediz, İç Anadolu'da su seviyelerinde düşme olduğu için çiftçileri daha önce ikaz ettiklerini hatırlatan Eroğlu, az su isteyen ya da su istemeyen bitkilere ağırlık verilmesini önerdi. DSİ olarak sulama suyunun verimli kullanılması ve tuzlanmanın olmaması açısından çok ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Eroğlu, "Eskiden açık sistemle sulama yapılırken biz bunu basınçlı sulama şebekelerine dönüştürdük. Böylece vatandaş damlama ve yağmurlama sulama yapma imkanına kavuştu." diye konuştu.

'BAZI ŞEHİRLERDE ŞU KADAR SU KALDI' İFADESİ DOĞRU DEĞİL

Bazı şehirlerde su sıkıntısı göründüğünü, ancak bunlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Eroğlu, "Şu kadar su kaldı, su şu kadar zaman yeter diye bazı gazetelerde yazılar çıkıyor. Bunlar doğru değildir." değerlendirmesini yaptı.

Kesikköprü barajından 167 milyon metreküp suyun DSİ tarafından Ankara'ya tahsis edildiğini hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti: "Arkasında hemen Hirfanlı barajında muazzam bir su var. Kesikköprü barajından yaklaşık 120 kilometrelik bir boru hattıyla içme suyu verilecek. Şu anda ASKİ bu konuyla ilgili devasa bir çalışma yapıyor. Bakanlar kurulundan da acil durumla ilgili karar çıktı. İstimlâk için bekleme olmayacak. İnşallah bu yıl bu suyla Ankara'nın su meselesi kökünden hallolacak. Bundan başka DSİ'nin başlattığı bir proje çalışması vardı, Gelede sistemi. Bu, Gelede tarafındaki suyun bir tünelle özellikle Çamlıdere barajına aktarılması projesidir. Bunlar neticelendiği zaman Ankara'nın 2050 yılına kadar hiçbir şekilde su problemi olmayacak."

Çözüm yollarının olduğunu, ancak bu yıl beklenmedik bir kuraklık gerçekleştiğini ifade eden Eroğlu, "Mevcut biriktirme sistemlerindeki sular ucu ucuna kafi gelecek. İshale hattıyla Kızılırmak suyu Ankara'ya iletildiği zaman bir problem olmayacaktır. Şimdi bazıları bu suyun kalitesinin uygun olup olmadığı şeklinde beyanatlarda bulunuyor. Bu doğru değildir, her su arıtılabilir. Sadece biraz maliyeti vardır. Gerekirse ilave arıtma sistemleri konularak bu su verilecektir. Ankara'nın su sorunu bu sene çözülecek." bilgisini verdi.

İSTANBUL'UN SU PROBLEMİ 20 EKİM'DE BİTECEK

İstanbul'un su meselesini çözmek için şu anda Melen'de hummalı bir çalışma yapıldığını bildiren Eroğlu, İstanbul'un su problemini şu şekilde çözeceklerini anlattı: "Biz Melen suyunu boğazın altından geçecek bir tünelle Avrupa Yakası'na iletmek istiyorduk. Ancak, Asya yakasında da Ömerli barajında çok acil ihtiyaç olduğu için 2009 yılında tamamlayacağımız bu tesisi öne çektik. Melen suyu Ömerli barajına akıtılacak. Öte yandan Büyük Melen Avrupa yakasına geçeceği için orada muazzam bir su var. Birinci kademesi tamamlansa bile İstanbul'da en kötü durumda dahi su sıkıntısı olmayacak. DSİ ve İSKİ gece gündüz birlikte çalışıyor. Zaten Melen, DSİ'nin yürümekte olan bir projesiydi. Sadece bunu acil ihtiyaç dolayısıyla hızlandırdık. Netice olarak, 20 Ekim günü akşamına kadar Ömerli Barajı'na akıtılacak. İstanbullulara bu müjdeyi vermek istiyorum."

"SUYLA ÖZDEŞLEŞTİM, NERDE PROBLEM VARSA ÇÖZERİZ"

Kars'tan Edirne'ye kadar devasa tesisler yaptıklarını anlatan Eroğlu, geçen 4,5 yıl içinde 10 milyon kişiye su götürdüklerini, önümüzdeki dönemde 20 milyon kişiye su götüreceklerine işaret etti.

Siyasete atılmasına rağmen sudan vazgeçemeyeceğine değinen Eroğlu, "Biz suyla özdeşleştik. Bunun devam etmemesi mümkün değil. Suyla ilgili nerde bir problem varsa elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Su deyince sadece içme suyunu değil, enerjiye kadar her şeyi düşünüyorum. 2013 yılına kadar tamamen bütün potansiyeli kullanacağız. Dereler yemyeşil vadiler haline gelecek. Şehirlerde dereleri ıslah edeceğiz. Suyla, tarımla ilgili problem kalmayacak. Bu can bu ten de olduğu müddetçe hizmet edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious