İstanbul'un su umuduna gölge mi düşüyor?

İstanbul'un su umuduna gölge mi düşüyor? .8014
  • Giriş : 03.08.2007 / 23:21:00
  • Güncelleme : 03.08.2007 / 21:36:44

İstanbul’un su umudu olan ve 2.5 ay sonra kente su verileceği açıklanan Büyük Melen Projesi de kuraklık tehdidi altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Projenin hayata geçirildiği Kocaali'nin Ortaköy Beldesi’ndeki Melen çayı ve Melen Çayı'nı besleyen Evcil ve Çamdağ Derelerinde su seviyeleri azaldı. Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Angın, “Maalesef derelerde su seviyesi küresel ısınmadan dolayı azaldı'' dedi.

Melen Çayı'nı besleyen Evcil ve Çamdağ derelerinin su seviyelerinda son aylarda büyük düşüşler olduğunu vurgulayan Karalar Köyü Muhtarı Mevlüt Kaş, bir hafta öncesine kadar derelerdeki su seviyesinin yok denecek kadar az olduğunu belirterek, “Yağışlarla birlikte biraz arttı. Ancak yağış olmazsa dereler kuruyabilir'' diyerek endişesini dile getirdi. Önceki yıllarda derelerdeki su seviyesinin fazla olduğunu anlatan Muhtar Kaş, “Büyük Melen projesine akan derenin su seviyesi bu yıl çok düştü. Son yağmurlarla biraz fazlalaştı. Bir deremiz de daha var. Karapelik Köyü’nden gelen Evcil Deresi. O da Melen'e akıyor. Orada da seviye azaldı. Kuraklıktan dolayı. Bir de bahçeleri suluyoruz. Geçen seneye göre su azaldı'' diye konuştu. Derelerin bulunduğu köylerde oturanlar da, birkaç yıl öncesine kadar derelerdeki suyun taşarak sellere neden oldugunu söyledi.

BAŞKAN'DAN ACI İTİRAF

Projenin hayata geçirildiği Kocaali Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Anğın, Melen Projesi'nin can damarı olan Melen Çayı'nın kuraklıktan etkilendiğini vurgulayarak şunları söyledi:
“Küresel ısınmanın doğru oldugunu bu derelerde görüyoruz. Yani dereyi besleyen Evcil ve Çamdağ deresi kuruma noktasına geldi. Ama buradaki hedef Büyük Melen'in suyunu toplamak. Tabii bunlarda büyük oranda destek veriyordu. Bundan sonra ne olur bilemiyorum. Ama derelerde eski su yok. Derelerdeki kuraklık farkediliyor. Eskiden insanlar giremiyordu. Artık dereler kokuyor. Kuraklık nedeniyle Melen'in suyu da büyük ölçüde azaldı.'' Bu arada 2.5 ay sonra hayata geçirilecek olan projeyi yerinde incelemek için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın gelecek olması nedeniyle, bir çok TV kanalı bölgeye gelerek çekimler yapmaya başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious