İstanbul'un surları UNESCO desteğiyle restore edilecek

İstanbul'un surları UNESCO desteğiyle restore edilecek.10882
  • Giriş : 25.07.2007 / 15:19:00

Restorasyonu 2 yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul'un tarihi surları, UNESCO'nun da desteğiyle yeniden onarılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul'un, BM'ye bağlı uluslararası bilim ve kültür kuruluşu olan UNESCO'nun "Dünya Miras Listesi"ne 1985 yılında girdiğini hatırlatarak, Türkiye'nin Kapadokya, Pamukkale ve Adıyaman'ın da aralarında bulunduğu 9 yeri ile bu listede yer aldığını söyledi.

Taşbaşı, İstanbul'un da Sultanahmet Meydanı, Fener Balat, Süleymaniye Zeyrek ve surları, yani tarihi yarımadası ile UNESCO'nun "Dünya Miras Listesi"nde olduğunu hatırlatarak, 2004 yılında mirasına yeterince sahip çıkmadığı için İstanbul'un bir alt bölüm olan tehlikeli alana düşürüleceği yolunda uyarı alındığını kaydetti.

"Dünya Miras Listesi"ne girmenin çok zor olduğunu vurgulayan Taşbaşı, bu listeden tehlikeli alana düşürülmenin ciddi bir prestij kaybı anlamına geldiğini ve listeye yeniden girebilmenin en az 10-12 yıl alacağını vurguladı.

Taşbaşı, Mardin'in yıllardır bu listeye girmeye çalıştığını, ancak kentin "bozulduğu ve eski haline getirilemeyeceği" gerekçesiyle kabul edilmediğini belirtti.

"Dünya Miras Listesi"nde kalmak ve prestij kaybını önlemek için hemen ilgili tüm kamu kurumları, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin dahil olduğu bir izleme komitesi kurduğunu anlatan Taşbaşı, kendi aralarında bir çalışma yaptıktan sonra UNESCO'ya mektup yazarak İstanbul'a davet ettiklerini ve birlikte çalışmak istediklerini bildirdiklerini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious