İstanbul'un suyu kirli mi?

İstanbul'un suyu kirli mi?.11691
  • Giriş : 23.06.2008 / 16:54:00

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Melen Suyu'nun kirli olduğu yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Topbaş, “İstanbul'un suyunda bir problem yok” dedi. İSKİ'nin çeşmelere verdiği suyun Hamidiye Kaynak Suları hariç tüm sulardan daha temiz olduğunu ifade eden Topbaş, gerekli tahliller yapıldığında bu gerçeğin görüleceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş (İSTAÇ) Çevre Laboratuvarı ve Eyüp Kemerburgaz Ek Yakıt Üretim Tesisleri'nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Törene İBB Başkanı Kadir Topbaş, İSTAÇ A.Ş Genel Müdürü Osman Akgül, Eyüp Kaymakamı Salih Karabulut, TÜBİTAK Proje Sorumlusu Doç. Dr. Tarık Baykara ve çok sayıda yetkili katıldı.

Törende konuşan İBB Başkanı Topbaş, dünyada yaşanan nüfus oranı ve teknolojiye bağlı olarak meydana gelen çevre kirliliğine dikkat çekti. 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağını belirten Topbaş, “Ve dünya kaynakların hızla daraldığı dönemi yaşıyoruz. Çevre kirliliği hat safhada ve yaşam alanları daralması, kaynakların tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Mevsimler değişti, ekolojik kıyametten bahsediyoruz. Arı neslinin yüzde 30'lara kadar azaldığından bahsediliyor ve gelecekte insanların açılıkla karşı karşıya kalacağından bahsediliyor.” Diyerek uyarılarda bulundu.

İstanbul'da günde 14 ton çöp üretildiğini belirten Topbaş, açılışı gerçekleştirilen tesisin günde 9 ton çöpü işleyebildiğini dile getirdi. Geçmişte çöp depolamasının büyük bir sorun olduğunu ve vahşi çöp depolamaları ve yaşanan patlamalar yüzünden insanların hayatını kaybettiğini hatırlatan Topbaş, “Bu gün bir laboratuar gibi, böyle tesisler ortaya çıktı. Bundan artık ekonomik faydalar sağlayacak adımlar atıyoruz. Dengeli ve güzel adımlar atılmakta. Çöpleri de hep depolarsanız bir yerden sonra artık depolayacak yer bulamazsınız. Sadece depolarsak 10-20 yıl sonra İstanbul'un başına bela olur depolanmış çöpler.”

•Son günlerde medyada Melen'den getirilen suyun kirli olduğuna yönelik haberler çıktığını belirten Topbaş, bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. İstanbul'da günde 2 milyon ton su tüketildiğini ve bunun tedarikinin kolay olmadığını vurgulayan Topbaş, vatandaşın tasarrufa devam etmesi halinde İstanbul'da suyu kesmeyi düşünmediklerini belirtti.

•Melen suyunun 1. hattının suyunun İstanbul'a ulaştığını diğer hatlar için çalışmaların ise devam ettiğini anlatan Topbaş, kısa süre içinde Revze Deresi'nden de İstanbul'a su getirme çalışmalarını başlatacaklarını aktardı.

•Bazı gazete ve televizyonlarda Melen Çayı ile ilgili çıkan haberlere dikkat çeken Topbaş, “Melen üzerindeki kirlilikle ilgili medyamızda dün akşamda bazı gazetelerimizde de halkımızı tedirgin edici bir takım yansımaları gördüm. Yani bunun ne kadar rahatsız edici ve sonuncunun ne olacağının farkında olmadan sorumsuzca bir davranış olduğunu düşünüyorum.

•Sorumluluk olduğun düşünsem: 'Herhalde kaynak sularına destek vermek için halkı tedirgin edip başka kaynak suları kullansın diye yönlendirme yapıyorsunuz.' derim. Niyetiniz nedir? diye sorarım.” Şeklinde konuştu.

•Melen Suyu'nun Çevre ve Orman Bakanlığı'nın standartlarına uygun olduğunu aktaran Topbaş, Medyaya yansıyan bölümün su aldıkları yerin 35 kilometre uzağında bir bölgede bulunan Düzce Belediyesi'nin çöp alanında yer aldığını belirtti. “Buraları gösterip, 'Bu Melen Suyu' diyerek insanları tedirgin etmenin bir anlamı yok” diyen Topbaş, “Bizim aldığımız su değerleri biz devamlı bu laboratuar incelemelerini yapıyoruz. Suyumuzun kalitesi dünya standartlarının seviyesinde. BM'nin öngördüğü düzeyde. Alınabilecek ham su niteliğinde olduğunu ve arıtılabilme imkânı olduğunu biliyoruz. Ömerli arıtma tesislerimizde tekrar sistemde gerekli arıtmalar yaparak şehirde içilebilir su yapıyoruz.” İfadesini kullandı.

'İSTANBUL'UN SUYUNDA HİÇBİR SORUN YOK'

İSKİ tarafından İstanbul'a verilen suyun uluslar arası standartlarda olduğunu aktaran Topbaş, İSKİ'nin suyunun tahlil edilerek Hamidiye Kaynak Suyu dışındaki sularla mukayese etsinler. İSKİ'nin günlük verdiği suyu herhangi bir musluktan tahlil etsinler ondan sonra konuşsunlar derim. İstanbul'un suyunda hiçbir problem yok.”diye konuştu.

Yaz ayının gelmesiyle birlikte sinek ilaçlamasının da gündeme geldiğini dile getiren Topbaş, bu konuda Ana muhalefet partisine bağlı bazı belediyelerin “Yetkiler bizden alındı biz daha iyi değerlendiriyorduk” diyerek manipülasyon yaptıklarını söyleyen Topbaş, şöyle konuştu:”. Yıllarca bu şehirde mazot yakılarak, dumanlı olarak ilaçlama adına bir takım uygulamalar yapıldı. Bunlar tamamen kanserojen. Yıllarca insanımız o dumanı görerek aldatıldı. Biz buna müsaade etmedik. Kanserolojik bir maddeyi insanlara ilaçlama yapıyoruz diyerek insanları aldatacaksınız ve görüntü sergileyeceksiniz bunu da siyaset yapacaksınız olamaz öyle şey.”

Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Siz sivrisineği yok edeceğim derken arıları da yok ederseniz ne olur sonra. Bunu düşünmek zorundasınız. Bilimsel yapmak zorundasınız. Biz uygulamayı bütün ilçe belediyelerinden aldık ve dedik ki: 'Artık böyle ne mazot kayarak nede kimyasal ilaçlarla savaş yapar gibi sinek öldüreceğim diye insanların hayatına sağlığına kast etmenize müsaade edemeyiz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak maliyetleri yüksek olsa bile organik ilaçlama yapıyoruz şu anda. Ve geçen yıla göre İl Çevre Müdürlüğü'nün tespitine göre bu yıl 10'da 1 sinek var. Duman yaparak gösteriş yapmıyoruz. Kimyasal saçarak kanserojik maddeleri bütün doğaya ve insanlığımıza koklatmıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious