İstanbul'un suyuna Bulgaristan çözümü bulundu

İstanbul'un suyuna Bulgaristan çözümü bulundu.8014
  • Giriş : 02.08.2007 / 08:41:00

İSKİ, kente su kaynakları sağlamak için yeni projeler hayata geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul'daki barajdaki su seviyesi giderek düşerken İSKİ, kente su kaynakları sağlamak için yeni projeler hayata geçiriyor.

20 Ekim'de Ömerli Barajı'na su verecek olan İSKİ, komşumuz Bulgaristan sınırlarında doğan Rezve Deresi'nden su alacak. Rezve'den gelen suyun Karadeniz'e akıp gittiğini kaydeden İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, ''Bu suyun değerlendirilmesi lazım bunun için gerekli girişimlere başladık'' dedi.

7-8 AY SONRA PROJE TAMAM

Rezve Deresi'nin Bulgaristan sınırlarından geldiği için uluslar arası bir hüviyeti bulunduğunu ve bu ülkeden gerekli iznin alınması gerektiğini söyleyen İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, 'Rezve Deresi konusunda Bulgar yetkililer inşallah olumlu bir cevap verecek. Gerekli izin alındıktan sonra Rezve'den yıllık 300 milyon metreküplük bir su rezervini İstanbul'a vereceğiz. Alt yapıları oluşturduktan sonra bu projeyi 7-8 ay gibi kısa süreçte tamamlamayı düşünüyoruz. Rezve Deresi'nden gelen kaynağı Istrancalara ve Papuçdere'ye aktararak İstanbul'un büyük bir ihtiyacı daha karşılanacak" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious