'İstanbul'un suyunu kesmeyeceğiz'

'İstanbul'un suyunu kesmeyeceğiz' .8510
  • Giriş : 10.10.2007 / 08:29:00

'İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı'nın açılışında konuşan Kadir Topbaş, su kullanımında tasarruflu olunmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı’nın açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, teknolojinin bürokrasiyi ortadan kaldırdığını söyledi.

Tuzla Belnet İnternet Evi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Cisco iş birliğiyle hazırlanan “İstanbul Bilgi ve Yaşam Portalı”nın açılışı Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı programla yapıldı. Topbaş, “Artık günümüzde teknoloji baş döndürücü bir şekilde hızlanıyor. İnsanların evrak toplamayla uğraşmasına artık gerek kalmıyor. Belediye olarak bu tür çalışmalara her zaman destek vereceğiz” dedi. Programın ardından İstanbul’un başlıca problemlerinden olan trafik ve su sıkıntısı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Topbaş, trafiğin rahatlayabilmesi amacıyla pik saatlerde zamlı tarife uygulanabileceğini belirtti. Yurt dışında bu uygulamanın başarıyla sonuç verdiğini söyleyen Topbaş, bunun İstanbul’da da olumlu sonuçlar getirebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Melen Çayı geliyor

İstanbul için hayati önem taşıyan Melen Çayı’nın ulaşmasıyla ilgili konuşan Topbaş, “Melen Çayı’nın tamamlanmasına ramak kaldı. Söz verdiğimiz tarihte İstanbul’a ulaşacak. İnşallah Sayın Başbakanımızın da katılımıyla açılışını hep birlikte yapacağız” dedi. Topbaş, Melen Çayı’nın İstanbul’un su sıkıntısını çözmeye yetmeyeceğini, vatandaşların çok daha tasarruflu olması gerektiğini belirterek, “Su masrafı yarı yarıya inmeli. Suyumuzu çok dikkatli kullanmalıyız. Ekim ayı olmasına rağmen hâlâ yağış yok. Sıkıntı çok büyük. Ancak baştan da söylediğimiz gibi suları kesmeyeceğiz. Fakat herkesin suyu çok daha tasarruflu kullanması gerekiyor. Olağanüstü bir durum, kriz var” diye konuştu.

Kumsal alana dev proje

Büyükşehir Belediye Meclisi, Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanını, “Kentsel Yenileme Alanı” olarak kabul etti. Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Küçükçekmece-Avcılar İç-Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için uluslararası yarışma açmış ve yarışmayı ünlü mimar Ken Yeang başkanlığındaki proje grubu kazanmıştı.

2008’de 827 yatırım yapılacak

Büyükşehir Belediyesi’nin 2008-2010 yıllarını kapsayan yatırım planı ve 2008 yılı uygulama programı hazırlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine dağıtılan yatırım programına göre, 2008 yılı içinde 521 adedi proje (% 63,0) 306 adedi ise etüt-proje (% 37) grubunda olmak üzere toplam 827 adet yatırım yapılacak. Proje grubundaki yatırımların 138 tanesi (% 26,5) devam eden yatırımlardan, 383 tanesi ise (% 63,5) yeni yatırımlardan oluşuyor. Harcama kalemlerinde ulaşım, yüzde 52,6’lık payla ilk sırada yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious