İstanbul'un umudu damdaki ağaca kaldı

İstanbul'un umudu damdaki ağaca kaldı.13524
  • Giriş : 17.06.2007 / 10:16:00

Boğaziçi'nin her iki yakası 1950'li yıllarda ormanlarla kaplıymış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ünlü bir mimarın anlattığına göre bu "ilkel" görüntüden kurtulmak için ormanlar yok edilmiş. Yerine betonarme çağdaş binalar dikilmiş. Çünkü o dönemin kentleşme anlayışı bunu gerektiriyormuş.

1980'lerden sonra başlayan betonlaşma hamlesi İstanbul'un yeşilini yedi bitirdi. Yemyeşil İstanbul, Yeşilçam filmlerinde kaldı. Google Earth'ten bakıldığında şehir içinde askeri bölgeler, mezarlıklar ve uydukentlerin dışında yeşil alan görünmez oldu. Sera etkisi nedeniyle bulutlar kente yağmur bırakmadan geçip gitmeye başladı. Geçtiğimiz hafta bu duruma feryat eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un sera etkisinden kurtulması için Topbaş, vatandaşları çatılarına bahçe yapmaya çağırdı. Başkan, KİPTAŞ'ın bundan sonra yapacağı konutların çatılarını bahçe yapması için talimat verdiğini bildirdi. Başkan'ın, Avrupa'da çok katlı binalar ile yeraltı otoparklarının üstünde orman büyüklüğünde ağaçların dahi yetiştirilebildiğini, teras bahçeler sayesinde İstanbul'daki yoğun ve plansız yapılaşmanın getirdiği iklim değişikliğini düzeltme imkânı olabileceğini söylemesi herkesi heyecanlandırdı.

Müthiş projenin detaylarını öğrenmek üzere belediyeyi arayarak Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi uzmanlarından detaylı bilgi almak istedik, ancak herhangi bir cevap alamadık. Bunun üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Zekai Şen'i arayıp "Hocam terastaki bahçe, küresel ısınmayı durdurur mu?" diye sorduk. Prof. Şen, "Böyle bir çözüm duymadım. Fikir olarak güzel; ama kesinlikle çözüm değil." dedi. Aynı zamanda Su Vakfı Başkanı olan ünlü bilim adamı, çatılara bahçe yapılırsa bu defa bahçe sulamaktan sulama sorununun ortaya çıkacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious