İstanbul'un yeniden imarı için 3 adım

İstanbul'un yeniden imarı için 3 adım.13607
  • Giriş : 10.11.2008 / 09:10:00

İstanbul Kayabaşı’nda inşa edeceği 65 bin konutun ilk etabındaki 8 bin konutu satışa sunan TOKİ, durgunluk yaşayan emlak sektörünü canlandıracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1-Kentsel dönüşüm

Gecekondulardan kurtulan şehir modern yüzüne kavuşuyor.

2- Depreme dayanıklı yapılar

Deprem riski bulunan binalarda yaşayanlara TOKİ konutlarında öncelik tanınıyor.

3- Sosyal barış

İstanbullulukbilincini geliştirip yaşam standardının yükseltilmesine hizmet ediyor.

İstanbul Kayabaşı'nda inşa edeceği 65 bin konutun ilk etabındaki 8 bin konutu satışa sunan TOKİ, durgunluk yaşayan emlak sektörünü canlandıracak. TOKİ, alt gelir grubu için ayrılan konutları 300 YTL aylık taksitle satarken, 5 bin 100 adet sosyal konutu da 130 bin YTL'den satışa sunuyor.

Başarılı modeliyle IMF'in bile ilgisini çeken ve 2011'de 500 bin konut hedefine doğru hızla ilerleyen TOKİ, inşaat ve emlak sektörünü hareketlendirecek dev projesi Kayabaşı Konutları'nda ilk adımı attı. İstanbul Büyükçekmece'de toplamda 65 bin konutun inşa edileceği Kayabaşı'nda ilk etabın satışlarına başlayan TOKİ 8 bin 264 konutu satışa sundu.

24 Kasım-26 Aralık tarihleri arasında ön talep toplayacak olan TOKİ, satışa çıkan konutların bin 60 adetini deprem nedeniyle yıkılma riski bulunan konutların sahiplerine satacak. Alt gelir grubuna yönelik 2 bin 104 konut sahiplerini kurayla bulacak. Geriye kalan 5.100 sosyal konutun satışları için Halk Bankası aracılık edecek.

DAR GELİRLİYE 306 YTL TAKSİTLE EV

Alt gelir grubuna satılacak B tipi toplam 2 bin 104 konutun fiyatı 75 bin YTL'den, taksitleri ise 306 YTL'den başlıyor. Bu kesime yönelik satışlarda 180 ay vade uygulanacak. Bu konutlardan almaya hak kazananlar peşinatları, 16 Şubat-13 Mart arasında 15 bin - 20 bin YTL'ye tamamlayacak.

Konutları yıkılma riski bulunanlara ve diğer ilgilenenlere satılacak B1 tipi konutların fiyatı 85 bin YTL'den, taksidi 500 YTL'den başlayacak. 130 bin YTL olan C Tipi konutların taksitleri ise 834 YTL'den başlıyor. Bu konutların satışlarında 120 ay vade uygulanacak. Sosyal konutlardan alanlar peşinatlarını, 12-13 Ocak 2009 günleri arasında 20 bin-25 bin liraya tamamlayacaklar.

BAŞVURU ÜCRETİ BİN-2 BİN YTL

Kayabaşı'nda konut almak isteyenlerden, alt gelir grubundaki konutlar için bin YTL, diğer sosyal konutlar için 2 bin YTL başvuru ücreti alınacak. Alt gelir grubu ve deprem dönüşüm grubundan konut almak isteyenler, TOKİ-İstanbul Uygulama Dairesi Başkanlığı'na, sosyal konutlar için Halk Bankası şubelerine başvurulacak.

DEV KENT GELİYOR

TOKİ, Kayabaşı'nda 40 bini kamu, 25 bini özel sektör tarafından olmak üzere toplam 65 bin konut yapacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde alt gelir grubuna 30 bin konut yapmayı ve kentsel dönüşüm kapsamında 50 bin yeni konut inşa etmeyi planladıklarını aktaran TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 2011'de 500 bin konuta ulaşma hedefine doğru hızla ilerliyor.

550 MÜTEAHHiTLE ŞEHiRLERi YENiLiYORUZ

Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerle bir araya geldiği moral yemeğinde “Sosyal dayanışmaya eğlenmeye de ihtiyaç var. Sıkıntılar içinden dayanışma ile çıkarız. TOKİ çalışanları çok iyi niyetli, müteahhitlerimiz de çok iyi niyetli. Müteahhitlerimizi çok iyi dinlemememiz lazım” dedi.

TOKİ'nin 550 müteahhitle çalıştığını belirten Bayraktar, bütün olumsuzluklara rağmen müteahhitlerin hak edişlerini ödediklerini ve ödemeye devam edeceklerini söyledi. TOKİ yüklenicilerinin en vasıfsız işçiyle çalışarak 200 çeşit malzemeyi bir araya getirip üretim yaptığını anlatan Bayraktar, çalışmalar sonucunda Türkiye'nin siluetinin değiştiğini, şehirlerin kurulduğunu, depreme dayanıklı konutlar yapıldığını, gecekonduların dönüştürüldüğünü kaydetti.

FİYAT FARKI ÖDENECEK

Müteahhite bir moral de Kamu İhale Kurumu'ndan geldi. Başkan Hasan Gül, fiyat farkı kararname taslağı ile ilgili nihai metne yaklaşıldığını belirterek, “Şu an görünen 2008 Ocak- Ağustos dönemini kapsayan 8 ay için demire fiyat farkı ödenecek'' dedi.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*