İstanbul'un yüzde 70'i kaçak!

İstanbul'un yüzde 70'i kaçak!.17379
  • Giriş : 17.07.2008 / 08:17:00

Sayıştay’ın bir raporuna göre kaçak yapılaşmada ilk üçe İstanbul, Ankara ve İzmir girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sayıştay, 'Büyükşehir belediyelerinde altyapı faaliyetlerinin koordinasyonu' konulu bir performans raporu hazırladı. Rapora göre kaçak yapılaşmada ilk üçe İstanbul, Ankara ve İzmir girdi.

Sayıştay raporunda, düzensiz ve kaçak yapılaşmanın olduğu kentlerde altyapı planlaması ve koordinasyonundan bahsetmenin mümkün olmadığı belirtilerek, büyükşehir belediyelerinin çoğunda yüzde 50'yi aşan oranlarda kaçak yapılaşma bulunduğu bildirildi.

Raporda, “Kaçak yapı oranları, İstanbul'da yüzde 70, Ankara'da yüzde 30-40, İzmir'de yüzde 60 olarak ifade edilmektedir. Üstelik bu oranlar, kesin veriler olmayıp yetkililerin tahminlerini yansıtmaktadır” denildi.

Büyükşehir belediyelerinin “mükerrer ve batık maliyetleri”nde en önemli alanı asfalt ve kaldırım çalışmalarının oluşturduğu da belirtilen raporda, belediyeler yaklaşık her 5 yılda bir mevcut asfalt yolların tamamını yenileyecek kadar asfalt çalışması yaptığına dikkat çekildi.

Sayıştay Başkanlığı, “Büyükşehir Belediyelerinde Altyapı Faaliyetlerinin Koordinasyonu” konulu performans raporu hazırladı.

Çalışma çerçevesinde, büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyesi sınırlarında bulunan diğer belediyeler ile büyükşehir sınırları dahilinde yoğun çalışması ve yaygın tesisi bulunan su-kanalizasyon, gaz, elektrik ve telekomünikasyon hizmetleri veren kurum ve kuruluşların 2004-2006 yıllarındaki faaliyetleri incelendi.

İncelemede, “büyükşehir belediyelerinde altyapı faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlayan uygun bir yapı kurulmuş mu?” ve “büyükşehir belediyelerinde altyapı faaliyetleri maliyet etkinliğini sağlayacak şekilde koordine ediliyor mu?” sorularına cevap arandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*