İşte 1000 Feet'ten Türkiye

İşte 1000 Feet'ten Türkiye .20981
  • Giriş : 01.10.2007 / 17:24:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:22:45

Türkiye'yi havadan fotoğraflamaya 1999 yılında başlayan THY uçuş uzmanının hazırladığı gökyüzünden çekilmiş 220 fotoğraftan oluşan ''1000 Feet'ten Türkiye'' kitabı Türkiye ve Yunanistan'da 3500 adet satıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alp Alper, 1992 yılının nisan ayında Türk Hava Yolları'nın açtığı sınavları kazanarak Yolcu Hizmetleri Trafik Personeli olarak göreve başladığını, daha sonra THY bünyesinde bulunan ''uçuş uzmanlığı'' kadrosuna geçtiğini, her ay 30-40 saatlik uçuşlara katıldığını anlattı. Bu görevler esnasında da pek çok güzelliği havadan detaylı olarak görme şansına sahip olduğunu belirten Alper, bu şansını, okul yıllarında hobi olarak başladığı fotoğrafçılık ile birleştirmeye karar verdiğini, bu sayede, bir doğa harikası olan İstanbul ve havadan görme fırsatı bulduğu eşsiz güzelliklerin fotoğrafını çekmeye başladığını söyledi.

Alper, şunları kaydetti:

''deprem oldu ve gördüğümüz manzara hepimizi çok üzdü. Değerlerimizi doğal afetlerle kaybediyorduk. Türkiye'nin güzelliklerini gökyüzünden görüntülemek için bir proje oluşturduk. Bu projeye başlamadan önce beni ve bu projeye gönül veren arkadaşlarımı, izlerken içimizi acıtan orman yangınları, tarihi eser kaçakçılığı, depremler, para hırsı uğruna yapılan tüm tarihi yıkımlar düşündürdü. Bütün bunlar 'bir şeyler yapmak gerek' düşüncesiyle bizi tetikledi. Sahip olduğumuz bu değerlerin yok olmadan önceki güzelliklerini belgeleyelim, gelecek nesillere sunalım, korunmaları adına ruhlarına kuvvet verelim istiyorduk. Bunu büyük ölçüde gerçekleştirdik. Bütçemizin elverdiği ve arazinin konumuna göre, Anadolu'nun güzelliklerini havadan görüntüledik. Kimi zaman renkli bir balonla sabahın ilk ışıklarında güneşle doğarak kimi zaman yüksek bir zirveden rüzgara kanat veren bir paragliding veya bir microlightla, kimi zamansa bir helikopterle... Kısacası uçulabilen, akla gelen her türlü araçla uçmaya çalıştık.''

Projeyi gerçekleştirebilmek için evini ve otomobilini sattığını, toplamda yaklaşık 150 bin dolar harcadığını ifade eden Alper, yıllardır tatil de yapmadığını, hep fotoğraf çektiğini söyledi.

 

12 BİN FOTOĞRAF
Alper, proje için arkeologlar, pilotlar, tarihçiler ve ressamlarla çalıştığını, fotoğrafını çekeceği her yerin önce koordinatlarını belirlediklerini, sonra da en iyi zamanı bulmaya çalıştıklarını, mevsimi, saati bile seçtiklerini belirtti.

Canon EOS 1N filmli makine kullandığını, dijital makineyle tek kare bile çekim yapmadığını belirten Alper, ''Dijital çekmek kolaylık, ama heyecanı yok. Filmin karesinde ne çıkacak, nasıl çıkacak heyecanlı bir bekleyiş. Tam 12 bin fotoğraf çektim. Bunların arasından 220'sini elimiz titreyerek seçtik ve kitaplaştırmaya karar verdik'' dedi.

Geçen yıla kadar THY Atina İstasyon Şefliği görevini yürüten Alper, Türk yayınevlerinin ilgilenmediği ''1000 Feet'ten (yaklaşık 300 metre) Türkiye'' adlı kitabını bir Yunan yayınevinin bastığını, Yunanistan'da kitabın 2 bin, Türkiye'de de bin 500 adet satıldığını kaydetti.

Atina'da kitabın ilk piyasaya çıktığında uzun süre best-seller (en çok satanlar) listesinde üçüncü sırada yer aldığını ifade eden Alper, şöyle devam etti:

''Yunanlar bizim değerlerimize bizden daha çok ilgi gösteriyorlar. Bu kitap kültürel mirasımızı gözler önüne seriyor. Bunu bir yana bırakın Türkiye'nin karşı karşıya olduğu küresel ısınma tehditlerini de ortaya koyuyor.

Tuz Gölü'nün nasıl kuruduğunu veya Türkiye'deki çölleşmeyi net bir şekilde görüyorsunuz. Bu nedenle fotoğraflar gelecek için de önem taşıyor. Bir sonraki işim Mısır'ı ve İtalya'yı havadan fotoğraflamak. Türkiye'nin doğal güzellikleri için iki projem daha var ama sponsor bulacak mıyım bilmiyorum?''

Alper, ilk sergisini Atatürk Havalimanı'nda açtığını, daha sonra İstanbul'daki bir alışveriş merkezinde ve Samsun'da da fotoğraflarının gösterildiğini söyledi.

Alper, Türkiye'nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Atina'da 2, Polonya ve Güney Afrika'da birer fotoğraf sergisi açtığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious