İşte 12 Eylül darbesinin ağır bilançosu

İşte 12 Eylül darbesinin ağır bilançosu.16610
  • Giriş : 12.09.2008 / 19:05:00
  • Güncelleme : 12.09.2008 / 18:52:24

12 Eylül günü Milli Güvenlik Konseyi'nin yönetime el koymasının üzerinden 28 yıl geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12 EYLÜL'ÜN ACI BİLANÇOSU

Gözaltına alınanlar: 650 bin
Fişlenenler: 1 milyon 683 bin
Sıkıyönetim mahkemelerinde yargılananların sayısı: 230 bin
İşkencede ölen insan sayısı: 171
Kuşkulu ölüm: 144
Açılan işkence soruşturması veya dava sayısı: 9 bin 962 (82-88 arası)
Cezaevlerindeki gazetecilerin aldığı toplam ceza: 3 bin 315 yıl 3 ay
Haklarında idam istenenler: 7 bin
Vatandaşlıktan çıkarılan insan sayısı: 14 bin.28 YIL SONRA YİNE PROTESTO EDİLDİ

Beyoğlu'nda bir araya gelen grup, 12 Eylül darbesinin yıldönümü olması nedeniyle Taksim tramvay durağından Galatasaray Meydanı'na kadar yürüyüş yapmak istedi.

Ancak polisin izin vermemesi üzerine grup ile polisler arasında kısa süreli arbede çıktı. Yürüyüş yapamayacağını anlayan grup üyeleri daha sonra Taksim Meydanında basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Celalettin Can, "Darbe yaptınız. Anayasal Parlamenter düzeni ortadan kaldırdınız. Yasama, yürütme ve yargı yetkilerini kendinizde topladınız. Ülkeyi 3 yıl anayasasız ve kanunsuz yönettiniz. Sayısız işkencedeki ölümler, hala bulunamayan kayıplar, yasaklanan ve yakılan kitaplar, okullarından atılan öğrenciler, işlerinden atılan işçiler, memurlar, milyonlarca insanın mağduriyetlerinin ve acısının sorumlususunuz" dedi.

Açıklamanın ardından grup, ellerinde darbenin simgesi maket postal ve şapkaları taşıdılar. 'Darbeciler suçlusunuz, paşa paşa yargılanacaksınız' şeklinde slogan atan grup, daha sonra olaysız bir şekilde meydandan ayrıldı.

GENÇ SİVİLLER HALA RAHATSIZ

Öte yandan Genç Siviller üyesi bir grup, 12 Eylül darbesini protesto etmek amacıyla saat 03.30 sıralarında, Şişli Halaskargazi Caddesi üzerindeki TRT Radyosu önüne geldi. 1982 Anayasası'nın varlığının darbenin etkisinin devam ettiğini gösterdiğini belirten Genç Siviller ellerinde fenerler ve "82 Anayasası, darbe, devam ediyor.", " Darbeciler yargılansın", " Bir daha asla", " Hala daha şahlanıyor aman" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına Genç Siviller üyesi Turgay Oğur'un yaptığı açıklamadı, 28 yıl önce sabaha karşı devletin maaşlı askerleri tarafından TRT Radyosu'nun basıldığı, binlerce kişinin aynı saatlerde yataklarından uyandırılarak zindanlara sokulduğu belirtildi. Darbe gerekçesinin okunduğu saatte yapılan açıklamada, "Bundan 28 yıl önce Türkiye'nin üzerine bugün hala üzerimizden atmaya çalıştığımız karabasan çöktü. Bu ülkede demokratlar en az darbeciler ve ergenekoncular kadar cesur olmadıkça Türkiye'nin rahat yüzü görmeyeceğini keşfettik" denildi. Grup açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*