İşte 5 günlük hava tahmin raporu

  • Giriş : 22.11.2008 / 19:20:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:31:04

Şiddetli lodos nedeniyle İDO'nun bazı deniz otobüsü ve şehir hatları seferleri de yapılamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lodos, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatısının bir bölümünü uçurdu.

Lodosun ardından İstanbul, bugün akşam saatlerine doğru ve yarın şiddetli yağışın etkisi altına girecek. Kentte yarın karla karışık yağmur, sulu kar bekleniyor. İstanbul'da bu akşam saatlerinde yağması beklenen yağış, şehrin tamamında özellikle Silivri, Beykoz, Sarıyer, Gaziosmanpaşa ve Boğaz çevresinde etkili olacak.

Yağışın şehir merkezinde hayatı olumsuz etkilemeyeceği tahmin ediliyor. Yarın gece hava sıcaklığının 0 dereceye yaklaşması ile yollarda buzlanma ihtimali var. Sürücülerin özellikle köprü ve viyadüklerde daha dikkatli ve yavaş araç kullanmaları gerekiyor.

Lodos, taksim ilkyardım hastanesi'nin çatısını uçurdu .İstanbul'da iki gündür etkili olan lodos, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatısının bir bölümünü uçurdu.

LODOS BU GECE ETKİSİNİ YİTİRECEK

Bu arada Marmara bölgesi genelinde etkili olan kuvvetli Lodosun hızının saatte ortalama 80 kilometreye ulaştı. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü MustafaYıldırım, kuvvetli lodos fırtınasının İstanbul'da saatte 80 kilometre,Çanakkale'de 100 kilometre hızla estiğini söyledi. Fırtınanın etkili şekilde sürdüğünü ifade eden Yıldırım, "Akşam saatlerinden itibaren İstanbul'da sağanak yağış bekliyoruz. Rüzgar bu geceden itibaren Karayele dönerek lodos etkisini kaybedecek. Lodosun Karayele dönmesiyle sıcaklık yarın 8-10 derece azalacak" dedi.

Yıldırım, İstanbul'da hava sıcaklığının bugün 18-20 derece arasında seyrettiğini, akşam saatlerinde başlaması beklenen sağanak yağışın yarın sabah saatlerinde etkisini kaybedeceğini söyledi. Kentte hava durumunun yarın genelde parçalı bulutlu, kısa süreli ve aralıklı sağanak yağışlı olacağının tahmin edildiğini dile getiren Yıldırım, 25 Kasım salı gününden itibaren sıcaklıkların yükselerek mevsim normallerine döneceğini bildirdi.

BURSA'DA DENİZ ULAŞIMI AKSADI

Bursa'da lodos yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Saatteki hızı zaman zaman 67 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle deniz ulaşımı aksadı, bazı mahalleler karanlıkta kaldı. Marmara Bölgesi'nde etkili olan lodos, Bursa'nın yanı sıra Yalova ve Bandırma'da deniz ulaşımını etkiledi. Saatteki hızı 67 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgar nedeniyle Güzelyalı, Bandırma ve Yalova'dan İstanbul'a yapılması gereken karşılıklı feribot ve deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

Kent merkezinde de etkili hissedilen lodos nedeniyle Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan bazı ağaçların dalları kırılırken bazı işyerleri de hasar gördü. Elektrik direkleri lodosun etkisiyle yola devrilirken, şehrin belli kısımlarında kısa süreli elektrik kesintilerine neden oldu. Şiddetli lodosun yerini yağışlı havaya bırakacağını bildiren yetkililer, kent sakinlerini özellikle soba kullanırken daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Balıkesir'in Erdek ilçesinden Marmara ve Avşa'ya yapılması gereken deniz otobüsü seferleri de olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelendi. Meteoroloji lodosun gün boyu etkili olacağını, akşam ise yerini yağışa bırakacağını duyurdu.

PİLOTAJ HİZMETLERİ DURDU

Çanakkale'de etkili olan Lodos fırtınası bugün (cumartesi) saat 03.00´ten itibaren gemi geçişlerinde pilotaj hizmetlerinin durmasına yol açtı.

Çannakkale Boğazı´nın Ege Denizi girişinde Seddül Bahir Köyü´ndeki Mehmetçik Pilot ile Marmara Denizi´nden Çanakkale Boğazı Gelibolu girişindeki Gelibolu Pilot istasyonlarından, klavuz kaptan alarak boğazdan geçmek isteyen gemilere özel bot ile ulaşım sağlanamadığı için pilotaj hizmetlerinin durdurulduğu belirtildi. Saatteki hamle hızı 70 kilometreye ulaşan Lodos fırtınası, açıklarda dalga yüksekliğini 5 metreye kadar çıkardığı için transit geçişi yapan gemilere klavuz kaptan taşıyan botlar güvenli seyir yapamayınca bu hizmetin sağlanamadığı bildirildi. Boğazdan klavuz kaptan alarak geçiş yapamayan gemiler Gelibolu´da Doğanarslan ile Bozcaada Ayazma Koyu ve Kumkale önlerindeki Karanlık Liman demir bölgelerinde fırtanının dinmesini demir atarak beklemeye başladı.

Öte yandan Çanakkale Eceabat ve Çanakkale Kilitbahir arasında yolcu ve araç taşıyan mini feribotlar ve araba vapurları düzenli olarak seferlerini sürdürürken Lapseki- Gelibolu, Kabatepe- Gökçeada, Geyikli- Bozcaada feribot seferlerinin aksamalarla sürdürülüdüğü belirtildi. Boğazda ve adalara ulaşımı sağlayan GESTAŞ şirketinin yetkilileri, kendilerine bağlı bulunan araba vapurlarının gün içinde fırtınaya bağlı olarak seferlerin aksayabileceğini saat 08.00´den itibaren yeni meteorolojik verilirle birlikte bir planlama yolu izliyeceklerini bildirdi.

'Adalar hariç iç hat seferlerinde sorun yok'

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş Genel Müdürü Ahmet Paksoy, kentte etkili olan lodos nedeniyle İstanbul'da dış hatlardaki feribot, arabalı vapur ve deniz otobüsü seferlerinin tamamının yapılamadığını bildirdi.

Paksoy, Karaköy Vapur İskelesi'nin gece saatlerinde şiddetli lodos nedeniyle batmasının ardından, İDO Genel Müdürlüğünde oluşturulan kriz merkezinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Batan iskeleden yapılan seferler, bir süre Karaköy, Kabataş ve Eminönü'ndeki diğer iskelelerden gerçekleştirilecek" diyen Paksoy, Kadıköy'den gelen İDO yolcularının bu sabahtan itibaren Karaköy'deki Tur-Yol'a ait motor iskelesini kullanabileceklerini kaydetti.

Paksoy, iskelenin batması nedeniyle Kabataş-Kadıköy hattına da ek seferler koyduklarını ifade ederek, bu hattaki seferlerin saat 21.30'a kadar süreceğini belirtti.

Ahmet Paksoy, Ocak 2009'da hizmete girmesi planlanan ve halen inşaatı süren Eminönü'ndeki iskelenin de 24 saat içinde Kadıköy'den gelip giden vapurların kullanımına açılacağını, bu iskeleden yapılan seferlerin saat 23.00'e kadar süreceğini dile getirerek, "Böylece Eminönü'nde, Kadıköy vapurlarına hizmet verecek iskele sayısı ikiye çıkacak" dedi.

Paksoy, batan Karaköy İskelesi'nin durumunun ise yapılacak teknik değerlendirmenin ardından netleşeceğini söyledi.

Kentte etkili olan şiddetli lodosun deniz ulaşımını da aksattığına dikkati çeken Ahmet Paksoy, Adalar hattı hariç iç hatlardaki vapur seferlerinde bir aksama yaşanmadığını, dış hatlardaki feribot, arabalı vapur ve deniz otobüsü seferlerinin tamamının yapılamadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*