İşte ABD'nin Irak planı

  • Giriş : 27.09.2007 / 19:40:00

Arap Birliği'nden ilginç iddia: "ABD, Irak'ı El Kaide'nin merkez üssü haline getirdi"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Arap Birliği, ABD senatosunun kabul ettiği, Irak'ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılmasını öngören plana karşı olduğunu belirterek, planı ''yıkıcı'' olarak nitelendirdi.

Arap Birliği'nin Irak dosyasından sorumlu Ali El Caruş, yaptığı açıklamada, Arap ülkelerini bu yıkıcı plana ciddiyetle ve kararlılıkla karşı çıkmaya çağırdı.
Arap ülkelerinin, Irak halkına yardımcı olmak için Irak'ın yanında olması gerektiğini belirten El Caruş, ''ABD'nin, silahlarıyla Irak'ı yıktığını, El Kaide'yi Irak'a çektiğini ve Irak'ı El Kaide'nin merkez üssü haline getirdiğini'' söyledi.

Irak'ın Şii Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi de Kahire'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkelerinin geleceğine karar verecek olanın Iraklılar olduğunu belirtti.

Abdülmehdi, Irak'ın binlerce yıldır birlik içinde olduğunu, bu birliği ve beraberliği koruyacak dirayeti bulunduğunu söyleyerek, ''Hiç kimse Irak'ın bölünmesini hayal edemez'' dedi.

ABD Kongresi'nin üst kanadı senato, önde gelen Demokrat senatör Joe Biden tarafından önerilen ve Irak'ın gevşek bir federatif yapı içinde 3 bölgeye ayrılmasını öngören, ancak bağlayıcılığı bulunmayan tasarıyı ezici çoğunlukla kabul etmişti.

Senato genel kurulundaki oylamada 23'e karşı 75 oyla kabul edilen tasarı, Irak'ın tek ülke olarak kalmasını, ancak Şii, Sünni ve Kürt bölgelerine ayrılmasını, petrol gelirlerinin denetiminin ise Bağdat yönetiminde kalmasını öneriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious