İşte Ağca'nın ifadesi!

  • Giriş : 10.02.2006 / 00:00:00

Papa suikasti sanığı ve Abdi İpekçi'nin katil zanlısı Mehmet Ali Ağca, Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah saat 10:30 sıralarında geniş güvenlik önlemleri altında Kadıköy Adliyesi'ne getirilen Ağca, adliyenin arka kapısından içeriye alındı. Daha sonra Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarılan Ağca, 36 yıl hapis cezası aldığı 2 gasp davasının yeni TCK'ya uyarlanması için ifade verdi. Adliye'de yaklaşık yarım saat kalan Mehmet Ali Ağca, mahkeme hakimine daha önce yaptığı savunmasını hatırlatarak, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Ağca, "26 yıldır cezaevinde çile çekiyorum. Başkaca ekleyeceğim husus yoktur. Ayrıca medya ve siyaset terörüne maruz kalıyorum. Dava ile ilgili daha önce yaptığım savunmalarım geçerlidir" şeklinde konuştu.

Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Mustafa Demirbağ ise, 7 Şubat 2006 tarihinde verdikleri dilekçedeki savunmalarının dikkate alınmasını isteyerek, müvekkilinin savunmasına katıldığını bildirdi. Avukat Demirbağ, "Müvekkilimin cezaya çarptırıldığı 5252 sayılı yasa uyarınca kararların dosya üzerinden verilmesi gerekiyordu. Yeni TCK bu durumu değiştirerek, mahkeme kararlarının duruşma yapılarak karar verilmesi gerekir. Bu durumda gerek tensip zabtında, gerekse duruşmaya katılacak müşteki ve tanıklar bulunmamaktadır. O halde yargılamanın çapraz sorgulama yapılarak tekrar müvekkilimin yargılanması gerekmektedir. Tanıkların da 1979 yılında gerçekleşen eylemle ilgili yeniden ifadelerinin alınması ve son kararın verilmesi gerekmektedir." dedi.

Avukat Demirbaş, Ağca'yı yargılayan ve hapse mahkum eden mahkemenin Kadıköy 1.Ağır Ceza Mahkemesi olduğunu ve tarafsız olamayacağını ima ederek, "Kadıköy 1.Ağır Ceza Mahkemesi önceki kararı vermişti. Aynı mahkemenin uyarlama yapamayacağı kanatindeyiz. Eğer mahkeme yargılamaya devam edecekse hükümlerin sanık lehine uygulanmasını ve dava dosyasının düşürülmesini talep ediyoruz." dedi.

Cumhuriyet Savcısı Doğan Kaptan ise, Ağca'nın avukatı Mustafa Demirbağ'ın yargılamanın yeniden yapılması, dava ile ilgili tarafların yeniden dinlenmesi ve mahkeme heyetinin değiştirilmesi talebinin yasaya uygun olmadığını belirtererek Demirbağ'ın talebinin reddedilmesini istedi. Daha sonra son sözü sorulan Mehmet Ali Ağca, "Söyleyecek bir diyeceğim yoktur. Adalet beni serbest bıraktı. Medya ve siyaset terörü beni geri içeri aldı. Ortada siyaset ve medya terörü var" diyerek medyayı suçladı.

Mahkeme heyeti ise, silahlı gasp suçundan Mehmet Ali Ağca'ya iki kez verilen cezanın asgari hadden verildiğini belirterek, "Davaya konu suçların iki kez 'silahla yağma' suçunu oluşturduğu 5237 sayılı yasaya uygun düştüğünü, öngörülen cezanın sanık lehine olup 5237 yasa dikkate alınarak önceki verilen kararda uyarlama yapılarak sanığın cezalandırılmasına ilişkin bölümün iptaline karar verilmek gerekmiştir. Bu nedenlerle mahkememizin 18 Aralık 2000 tarihinde 5252 ve 5237 sayılı yasa gereğince hükümde belirtilen sanık Mehmet Ali Ağca, yağma suçundan cezalandırmaya ilişkin bölümün iptaline karar verdi. Mahkemede 1979 yılında iki ayrı nitelikli gasp suçundan 36 yıl ağır hapis cezasına carptırırılan

Duruşma sonunda Ağca, yeni TCK'ya göre uyarlama yargılaması yapılarak 20 yıl 20 ay ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Adliye çıkışında Mehmet Ali Ağca, geniş güvenlik önlemleri altında adliyenin arka kapısından çıkartılarak cezaevi aracına bindirilip Kartal H Tipi Cezaevi'ne götürüldü. Ağca'nın adliyeye getirilmesi sırasında iki jandarma aracı ile bir polis otosunun eskortluk etmesi dikkat çekti. Kadıköy Adliyesi önünde de çevik kuvvet polisleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Mehmet Ali Ağca'nın avukatı Şevki Lülecioğlu, Ağca'nın Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamasının bir ''uyarlama yargılaması'' olduğunu belirterek, her iki gasp davasından cezasının indirildiğini, ancak infaz süresini ne kadar etkileyeceğinin teknik bir konu olduğunu söyledi.

Mehmet Ali Ağca'nın 1979 yılında Abdi İpekçi cinayetinden Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde mahkum edildiğini hatırlatan Lülecioğlu, "Bu cezası daha sonra 1991 yılı Nisan ayında çıkarılan 3713 sayılı Şartla Salıvermeye ilişkin bir yasa hükmünden istifade ile 10 yıl ağır hapse dönüştürüldü ve Ağca, 1979 yılındaki işlediği suçlardan sonra ve bu yasanın yürürlük tarihinden sonra başka bir suç işlemiş değildir. Türkiye'ye iade edildikten sonra da, 1999 tarihine kadar işlenen suçlardan ötürü şartla salıvermeye ilişkin 4616 sayılı yasanın 6. maddesi hükmünün lehine yorumlanması gerekirdi. Çünkü bu madde hükmüne göre; 'Daha önce bir af yasasından yararlananlar ile şartla salıverme yasasından yararlandıktan sonraki tarihte ve yasanın öngördüğü tarih içersinde yeniden suç işleyenler 4616'dan yararlanamazlar. 5237 sayılı yasanın, eski 765 sayılı yasanın 497. maddesinin 2. fıkrasına tekabül eden 149. maddesi ile yeniden hüküm tesis edildi, hepsi bu'' dedi.

Ağca'nın her iki gasp davasından aldığı cezasının indirildiğini ifade eden Lülecioğlu, bunun teknik bir konu olduğunu kaydederek, ''Kararın Ağca'nın infazını ne kadar etkileyeceği teknik bir konu, incelemek gerekir. Şu anda bir şey söylemek yanlış olur. O konuda şu anda bir şey söyleyemeyeceğim'' diye konuştu

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious