İşte AKP'nin Anayasa paketi

  • Giriş : 02.05.2007 / 00:00:00

AK Parti, Anayasa değişiklik teklifi hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Teklifte, genel seçimlerin 5 yılda bir yerine, 4 yılda bir yapılması yer alıyor.
Cumhurbaşkanının, 40 yaşını dolduran ve yüksek öğrenim görmüş olan TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilmesi öngörülüyor.
Teklifle, cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıla indirilirken, "Bir kimse, en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" hükmü getiriliyor.
Teklife göre, cumhurbaşkanının seçimi, görev süresinin sona ermesinden 30 gün önceki, makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde, boşalmayı takip eden 60 gün sonraki ilk pazar günü yapılacak.
Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların toplamının salt çoğunluğunu alan, Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk turda sonuç alınamaması halinde, seçimi izleyen 2. pazar günü, birinci turda en çok oyu alan iki adayın katılımıyla ikinci tur oylama yapılacak. Bu turda, geçerli oyların çoğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek.
Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

TEKLİFİN GEREKÇESİ
Teklifin gerekçesinde, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin, demokratik katılım sağlanması bakımından daha ileri bir düzenleme olacağına işaret edildi.
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçimiyle, "doğrudan demokrasinin de bir uyarlaması, yönetenleri belirleme sürecine milletin etkin katılmasının" sağlanacağı ifade edilen gerekçede, "Bu değişiklikle, seçimlerin 4 yıla düşürülmesinin öngörülmesi, süresi 5 yıl olan cumhurbaşkanına, görev süresinde farklı siyasi çoğunlukla birlikte çalışma imkanı sağlanacak ve halkın seçtiği cumhurbaşkanının, tarafsız, partiler üstü bir tutum sergilemesi mümkün olacaktır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious