İşte Avrupa Biliğinin görüşü!

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

AB, Türkiye ile müzakerelerin askıya alınmasına olumsuz tepki vermenin akıllıca olmayacağı görüşünde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupalı diplomatlar, AB Genel İşler Konseyi'nin dün Brüksel'de Türkiye ile müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasına dair tavsiye kararını benimsemesine olumsuz tepki vermenin "akıllıca olmayacağını" görüşünde.

AB'ye üye ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan Genel İşler Konseyi'nin kararını değerlendiren diplomatlar, "Türkiye'ye Ankara Anlaşması Ek Protokolü'nü tam olarak uygulaması gerektiğini hatırlatması bakımından" önemli bir mesaj veriyor.

AB'de, Konsey'den çıkan kararın müzakere sürecinin askıya alınmayan diğer başlıklar çerçevesinde süreceğinin de bir göstergesi olduğuna inanılıyor. AB'ye üye ülkelerin farklı görüşleri nedeniyle dünkü toplantıdan "zor ulaşılmış, ancak olumlu bir sonuç" çıktığını belirten kaynaklar, AB ülkeleri bakanlarının bir uzlaşmaya varmış olmasının önemini vurguluyor.

Avrupalı diplomatlar ayrıca, "Türkiye'nin, dönem başkanı Finlandiya aracılığıyla AB'ye ilettiği, kendilerini bir hayli şaşırtan ve olumlu bir adım olarak değerlendirdikleri son girişimin de henüz somutluk kazanmadığını ve kağıda dökülmediğini" ifade ediyorlar. Diplomatlar, Kıbrıs sorununun BM çatısı altında çözülmesi ve bu konunun Türkiye'nin AB sürecinde bir engel teşkil etmemesi gerektiğini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious