İşte Avrupa'nın en zengin ülkesi

İşte Avrupa'nın en zengin ülkesi.11409
  • Giriş : 01.07.2009 / 22:36:00

Satınalma Gücü Paritesi'ne (SGP) göre Avrupa'nın en zengin ülkesi belli oldu. EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen SGP çalışmaları sonucu:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Satınalma Gücü Paritesi'ne (SGP) göre Avrupa'da, 37 ülke arasında en yüksek kişi başına gelir, Lüksemburg'da elde ediliyor. Ancak, ekonomik kriz nedeniyle, bu ülkede de kişi başına gelir, önceki yıla göre azalarak, geçen yıl 267'den 253'e düştü.

Türkiye'de ise kişi başına gelir, geçen yıl 44'ten 45'e çıktı. Türkiye, geçen yıl itibariyle kişi başına gelirde, Avrupa'daki 37 ülke arasında 32'inci oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Satınalma Gücü Paritesiyle (SGP) Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2008 yılı geçici tahminlerini açıkladı.

EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen SGP çalışmaları temelindeki uluslararası karşılaştırmalara yönelik 2008 yılı geçici tahminlerine ilişkin karşılaştırmalarda, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi, 3 aday ülke (Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya), 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç) ile 4 Batı Balkan ülkesi (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ ve Sırbistan) kapsanıyor.

Verilere göre, 2008 yılı geçici tahminleri itibariyle kişi başına GSYH hacim endeksi en yüksek ülke 253 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 25 ile Arnavutluk. Avrupa'nın 37 ülkesi arasında, SGP'ye göre kişi başına GSYH açısından en ez zengin ülke ile en yoksul ülke arasında 9 kattan fazla fark bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*