İşte Aydın'daki tren kazasının sebebi

İşte Aydın'daki tren kazasının sebebi.32767
  • Giriş : 04.02.2008 / 23:06:00

Nazilli-Aydın arasında sefer yapan motorin yüklü trenin raydan çıkarak devrilmesinin, hız sınırına uyulmamasından kaynaklandığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kazanın meydana geldiği Alsancak - Denizli hattının 1998 yılında iyileştirildiği ve tüm bakımlarının eksiksiz yapıldığı vurgulandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın Aydın-Nazilli arasında sefer yapan 34604 no'lu yük treninin 3 Şubat 2008 tarihinde saat 02.20'de raydan çıkarak devrilmesiyle ilgili haberler üzerine, TCDD'den bir basın açıklaması yapıldı.

Yük treninin Aydın Gar'a girerken tünel içi baş makasta raydan çıktığının belirtildiği açıklamada, tren dizisinde bulunan lokomotif, 55 bin litre motorin dolu yüklü sarnıç vagonu ve 3 boş vagon ile birlikte yan yattığı ifade edildi.

Kazanın meydana geldiği tünel ve içindeki makasın Aydın Gar'a 150 metre uzaklıkta olması nedeniyle gara giren trenlerin yavaşlamak ve düşük hızla seyretmek zorunda olduğu belirtilen açıklamada şunlara değinildi:

"Tünelin geometrik yapısı nedeniyle kurp (viraj) yarıçapı 318 metredir. Yapılan ilk incelemede yük treninin hız sınırına uymadan makasa girdiği ve olayın esas nedeninin de bu olduğu teknik heyetçe belirlenmiştir. Olayın nedeni, ray kırılması değil, rayların kaza nedeniyle kırılmış olmasıdır. Bahse konu makas ise 1 ay önce yenilenmiştir. Ayrıca, söz konusu tünelin de içinde bulunduğu Alsancak - Denizli hattının üst yapısı 1998 yılında iyileştirilmiş ve tüm bakımları eksiksiz olarak yapılmıştır. Kazanın tünel içerisinde olması nedeniyle herhangi bir olayın olmaması için yakıt tankeri boşalttırlmış, tüneli içerisinde vinç çalışması imkanı olmadığından, İzmir ve Denizli istikametinden iki ayrı ekiple olaya müdahale edilmiş ve yol 4 Şubat 2008 tarihi saat 02.20'de trafiğe açılmıştır. Kazada ölü ve yaralı yoktur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious