İşte Aziz Yıldırım'ın karnesi

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

15 Şubat 1998’den beri koltukta oturan Yıldırım, 3 şampiyonlukla yetindi. 75 transfer yaptı, 400 milyon $ harcadı, 78 yöneticiyle çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çok güzel bir başlangıçtı Aziz Yıldırım için. 15 şubat akşamı, Yıldırım başkan seçildikten sadece dakikalar sonra Boliç’in son saniye golüyle F.Bahçe, G.Saray’ı 3-2 yenmişti. Ama şans her zaman o kadar yanında olmayacaktı F.Bahçe başkanının.

Bir kere, Ali Şen gibi taraftarın sevgilisi bir başkanın ardından göreve gelmişti. Çıtayı yükseltmeliydi. Öyle de yaptı. Çözümü tesisleşmede buldu. 40 yılda yapılacak tesisleri bir bir inşa etti. Ama yarışmacı bir takımdan şampiyonluklar, kupalar, başarılar bekleniyordu.

İşte Aziz başkan, bu başarı zorunluğu yüzünden çok çile çekti, çok sorun yaşadı, kimi zaman kazanma hırsına yenik düşüp hatalar yaptı. Neler olmadı ki, neler yaşanmadı ki? Dünyada örneği yoktur belkide bu hikayenin. İsterseniz sezon sezon Yıldırım’ın serüvenine götürelim:

ANCELOTTİ BİLE GELDİ
* 1997-98: Şen’den lider bir takım devralmıştı Yıldırım ama Otto Bariç’li sezonu 2. sırada kapattı, şampiyonluğu da G.Saray’a kaptırdı.
* 1998-99: Aylarca Vefa Küçük’ün listesiyle çalışan Yıldırım önce yönetimini yeniledi. Sonra yeni hoca için dünyayı dolaştı. Ancelotti bile İstanbul’a getirildi. Ama o ispatlanamayan Ancelotti’nin eşine ’asılma’ skandalı yüzünden ünlü hoca kaçtı. Löw’le bol kırıklı, şanssız geçen sezonda F.Bahçe yine Terim’e geçildi.

PENDİK VE RÜŞTÜ
* 1999-00: Tercih Rıdvan Dilmen’di. Ogün’ler, Abdullah’lar, Alpay’lar, Johnson’lar alındı. Ama MTK hüsranı sonrası Dilmen gitti. Yıldırım, 14 Aralık 1999’daki Pendik faciası, Rüştü’nün dövülmesiyle sarsıldı. İstifa bile etti başkan. Zeman, Turhan Sofuoğlu derken F.Bahçe katılmadığı İntertoto’ya kalabildi.
* 2000-01: Terim’e 4. şampiyonluğu da veren F.Bahçe’nin başkanı 54 milyon dolarlık transfer harcamasıyla ‘trilyonluk’ takım kurdu. Başına da Mustafa Denizli’yi getirdi. Ve Beşiktaş derbisindeki 6. yabancı skandalına rağmen Yıldırım ilk şampiyonluğunu bu sezon yaşadı. Ancak Yıldırım, 3 gün sonra TV’de istifa ettiğin açıkladı. Onbinlerin yürüyüşüyle yeniden göreve döndü başkan.
* 2001-02: Az rötüşlu kadro Kadıköy’de üst üste 24. galibiyeti alıp rekor kırdı ama Şampiyonlar Ligi’nde 6 maçta ’sıfır çekip’ tarihe geçti. Aralık ayındaki D.Bakır mağlubiyetinden sonra Mustafa Denizli’nin yerine Werner Lorant takımın başına getirildi. F.Bahçe uzun süre Cimbom’u kovaladı, ikincilik teselli oldu.

6-0’I GÖREN BAŞKAN
* 2002-03: G.Saray’ın şampiyonluğuyla hırslanan Yıldırım, Ortega bombasını patlattı. Bu gazla 6 Kasım’da Yıldırım, 6-0’lık G.Saray zaferini yaşadı. Ancak Washi’nin kalp krizi geçirmesi, transfer politikasının sorgulanmasına yol açtı. Ortega uğruna Lorant’ı yollayan F.Bahçe, Arjantinlinin kaçmasıyla iyice şok oldu. Ve Oğuz Çetin ile Tamer Güney’li sezonu 6. bitirip Avrupa’ya bile gidemedi. Üstelik Yıldırım, Sadettin Saran’ı da küstürdü. İkilinin yolları da birleşmeyecek bir şekilde ayrıldı.
* 2003-04: İstikrar arıyordu F.Bahçe başkanı. Aradığını da 2 yıl önce kokain davalarıyla gündemdeyken ‘onu bize layık görmeyin’ dediği Daum’da buldu. Hatta Atilla Kıyat, bu işe kızıp istifa etti. Ama F.Bahçe Hooijdonk, Luciano, Tomas gibi oyuncularıyla 11 puan geriden gelip Beşiktaş’ı geçerek şampiyon oldu.

* 2004-05: Sezon başı Alex, devre arası Anelka’yla tanıştı F.Bahçeliler. Yıldırım, dünya yıldızlarını getirmişti Avrupa’da başarı için. 12 maç üstü üste kazanıldı, rekorlar kırıldı ve şampiyonluk çok kolay geldi ama Real Zaragoza’ya elenmek F.Bahçeliler’i üzdü. Bir de kupa finalinde G.Saray’a 5-1 kaybetmek.

G.SARAY YILDIZ TAKTI!
* 2005-06: 2 yıldır gelen başarı Aziz Yıldırım’ı mestetmişti. Appiah transferiyle yetindi başkan. Ama kötü bir 2006 baharı yaşadı F.Bahçe. Rehavetten 6 puanlık fark kapandı, Denizli’deki 1-1’lik tarihi dramatik maçla hat-trick yapma şansı kaçtı. Tabi Aziz Yıldırım da! 1.5 aylık kriz, ombudsman Ali Şen’in araya girmesi ve 8. kongreyle sona erdi. Daum gitti.

* 2006-07: 19 temmuz 2006’daki gizli toplantıda Thuram, Trezequet, Campbell, Emerson’lu transfer listesi hazırlandı. R.Carlos da cabası. Ama tüm bunlar hayalde kaldı. Yerlerine Lugano-Edu, Kezman-Deivid geldi... Zico’da, transferde yaşanan gecikme yüzünden Şampiyonlar Ligi treni kaçtı. Azilsilin’le yaralar sarıldı ama son AZ beraberliği ile F.Bahçe, Avrupa’daki makus talihini yenemedi...

REKOR ÖZDEMİR’DE
F.BAHÇE’DE 9 yıllık dönemde kaç yönetici çalıştı? Bu sayı bir hayli fazla. Tam 78 farklı isim gelip geçti Yıldırım’ın yönetiminden. 4’ü olağanüstü 8 kongre geçiren Yıldırım, reelde 2 kez Vefa Küçük’le yarıştı, 2’sini de kazandı. Asbaşkan Nihat Özdemir 7 yönetimde bulunan tek isimdi.

* ÖZET: Yıldırım’la geçen 3 bin 289 günde (108 ay) F.Bahçe, 75 transfere 400 milyon dolar harcadı. İç transfer, teknik direktörler, tesisler, 2009 UEFA finalini getiren Şükrü Saracoğlu için harcanan parayı toplarsanız 700 milyon doları buluyor. Ortada ise 3 şampiyonluk, Avrupa’da yaşanan hüsran, 24 yıldır bitmeyen Türkiye kupası hasreti. Yine en çok (5) G.Saray şampiyonluğu gören başkan unvanı. Gölgesiyle bile kavga eden ’adam’imajı. Şöfer Sırrılar, Cihan Oskaylar’la Telegol’e en çok malzeme veren yönetim dönemi...

8 yılda 22 oyuncusunu kadro dışı bırakan, bir çok oyuncusuyla FIFA’lık olan bir kulüp... Ancak yılda 80-100 milyon dolar kazanan F.Bahçe gerçeği de ortada. 97 milyon dolar olarak açıklanan borç da. Yıldırım fotoğrafı işte böyle... Tablo iyi mi, kötü mü? Yanıt ise neresinden baktığınıza bağlı!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious