İşte Bahçeli'nin 367 kararı

İşte Bahçeli'nin 367 kararı .8850
  • Giriş : 26.07.2007 / 09:21:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 367 tartışmasına son noktayı koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Günlerdir tartışılan ve merak edilen MHP'nin cumhurbaşkanlığı seçiminde oylamaya katılıp katılmayacağı belli oldu.

Meclis’in ‘kilit lideri’ Devlet Bahçeli açıkladı: Millet iradeyi verdi. AKP cumhurbaşkanlığına istediği kişiyi seçebilir. Genel Kurul’da da 367 yeter sayısı sorunu yaşamaz. Oylamaya katılırız, ama oy veririz vermeyiz, o bize kalmış...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 367 tartışmasına son noktayı koydu. Bahçeli, Meclis’teki cumhurbaşkanlığı seçiminde oylamaya katılacaklarını açıkladı. “Biz o gün oradayız. Oylamanın yapıldığı gün Genel Kurul’a gireriz” diyen Bahçeli, seçim sonrasında kendisini telefonla arayan Başbakan Erdoğan’ı ise cevaben aramayacağını söyledi.

MHP’nin seçim kampanyasını “Tek başına iktidar” sloganıyla başlattığını hatırlatan Bahçeli, AKP’nin 1707 günlük iktidarında yaptığı tahribatın onarımı için MHP olarak elini taşın altına koymayı amaçladığını; ancak milletin MHP’ye 71 milletvekiliyle, denetleme görevi verdiğini söyledi.
Bahçeli açıklamalarında şu mesajları verdi:

KİMİ İSTERSE SEÇER: seçim yapılmış ve AKP milletin iradesiyle yeniden iktidar olmuştur. Cumhurbaşkanlığına da istediği kişiyi seçebilir, bu konudaki karar tamamen AKP’nindir. Kimi isterlerse seçerler. Ancak tabii seçilecek cumhurbaşkanının milletin ve devletin birliğini temsil eden, üzerinde tartışılmayacak bir isim olması, Türkiye’ye yakışan bir Cumhurbaşkanı olması ülke yararına olacaktır.

OY VERİRİZ VERMEYİZ: Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı gün AKP’nin Meclis’te toplantı yeter sayısı sorunu yaşamaması gerekiyor. Zaten 340 milletvekilleri var. 24 de DTP’li bağımsız milletvekili var. Cumhurbaşkanı seçimi için Genel Kurul toplantı yeter sayısı 367’dir. İlk iki turda 367 oy gerekmektedir. Genel Kurul’a biz MHP olarak katılacağız. Dolayısıyla AKP toplantı yeter sayısı sorunu yaşamaz. Biz oylamaya katılırız; ancak aday gösterilen kişiye oy veririz vermeyiz, o bize kalmış.

BAŞBAKAN’A DÖNMEM: Başbakan, aramak için biraz erken davrandı. Hem de tavırlarını samimi bulmuyorum. seçim kampanyası sırasında Başbakan bize “Meclis’te bile selam verilmez bunlara” dedi. MHP’yi DTP ile aynı kefeye koydu. Başbakan şimdi ak bir sayfa açtığını söylüyor ama daha önceki kara sayfaların hesabını ne yapacağız. Şimdi biz bekliyoruz. Bakalım Sayın Başbakan’ın Meclis’teki tavırları ne olacak. Ancak ben bu süreçte Başbakan’ı aramayacağım.

DTP’liler Türkçe yemin ederse sorun yok

Bahçeli, DTP’li bağımsız milletvekilleriyle MHP’li milletvekilleri arasında sorun yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Başbakan

Erdoğan’ın seçim kampanyası sırasında meydanlarda, “Bunlar Meclis’te vuruşur” sözlerini değerlendiren Bahçeli, DTP’li bağımsız milletvekillerinin Meclis’te Türkçe yemin etmeleri durumunda sorun yaşanmayacağını vurgulayarak şunları söyledi: “Türkçe yemin etmezlerse bizim de milli hassasiyetlerimiz var. Anayasamız’ın 3’üncü maddesi, çok açık resmi dil Türkçe’dir" diyor.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious