İşte Barzani ile ilişkili 7 şirket

İşte Barzani ile ilişkili 7 şirket .11389
  • Giriş : 25.10.2007 / 10:58:00
  • Güncelleme : 30.10.2007 / 13:17:11

Barzani fabrikaları için makine ve malzemeyi 7 şirket aracılığıyla temin ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Teftiş Kurulu, Barzani'nin fabrikalarının sahte sigara üretimi için gerekli makine ve malzemeyi Mersin'de kurulu Golden Universal başta olmak üzere 7 şirket aracılığıyla temin ettiğini ortaya çıkardı..

Gümrük Müsteşarlığı Teftiş Kurulu'nun 2005'te hazırladığı raporda, Barzani'nin Kuzey Irak'ta kurulu iki sigara fabrikasına Mersin Serbest Bölge'de kurulu 7 şirket aracılığıyla başta makine olmak üzere sigara üretiminde kullanılan her türlü maddenin gönderildiğini tespit etti.

Raporda bölgede kurulu ve paravan şirket cenneti olan Panama orjinli Golden Universal'in Al-Tahir ve Dolphin şirketleriyle ortak kullandığı depolarda yapılan incelemelerde Irak'a gönderilmek üzere bekletilen çok miktarda sigara kâğıdı, sigara filtreleri, kartonlar ve sigara kâğıdına baskı yapan silindirlerin tespit edildiği, sigara makinelerinin ise incelemeden önce Irak'a gönderildiğinin görüldüğü belirtildi. Alıcı firmanın ise Dohuk'ta bulunan ve Kürt lider Neçirvan Barzani'ye ait olduğu bilinen Kany Company olduğu ortaya konuluyor.

TERÖR FİNANSE EDİLİYOR

Teftiş Kurulu, aynı serbest bölgede bulunan Feder, Dolphin Dış Ticaret ve Sunset Adviser Inc aracılığıyla yine Barzani'ye ait Fahir İbrahim Muhammet firmasına çok sayıda sigara üretimine yarayan makine ve malzeme gönderildiğini tespit etti. 2003 ve 2004 yıllarında ise Kany Company'nin Golden Universal'in yanı sıra serbest bölgedeki Teknotaş ve Sönmezler Nakliyat şirketlerine piyasada tanınmayan marka isimlerinde sigara gönderdiğinin tespit edildiği kaydedildi.

European Tobacco: Barzani ile ilgimiz yok

Sırada içki var European Tobacco Sigara Tütün Sanayi ve Ticaret AŞ'nin İcra Kurulu Üyesi Mustafa Eğicioğlu, Barzani ile bir bağlantıları bulunmadığını söyledi. Eğicioğlu, "Fabrikamız 2002 yılında patent hakkını aldı. 2004 yılında da faaliyetlerine başladı. Bizim Barzani ile herhangi bir ortaklığımız yok" dedi.

İşte Barzani ile ilişkili 7 şirket

Barzani'nin sahip olduğu veya ilişkide olduğu Mersin Serbest Bölge'deki şirketler.

* Golden Universal
* Feder Dış Ticaret
* Dolphin Dış Ticaret
* Sunset Adviser
* Sönmezler Nakliyat
* As Pazarlama

IRAK'TAKİ SİGARA ŞİRKETLERİ
* Kany Company
* Fahir İbrahim Muhammet

Durdurun dediler

Raporda Kuzey Irak'ta kurulu Barzani'nin fabrikalarının istenen her türlü markayı sahte olarak ürettiği ve Türkiye'ye geri soktuğu belirtildi. Bunu ise özellikle Doğu ve Güneydoğu'da satılan sigara miktarının yüzde 80'lere varan oranlarda düşmüş olmasına bağlayan rapor terörist örgütlerin bölgede denetim kurmuş olmaları nedeniyle buradan kazanılan parayla terörist faaliyetlerinin finanse edildiğini de ortaya koyuyor. Bu nedenle Irak'la sigara konusunda yapılan ticaretin durdurulması isteniyor.

Sırada içki var

Barzani'nin tüm gelirinin kaçak sigara ve alkol olduğunu belirten Gümrük Teftiş Kurulu üyeleri, özellikle 5 yıldızlı otellerde sahte olarak kullanılan viski benzeri yabancı içkilerin de Irak'ta üretilip yurda sokulduğunu işin hem bu boyutunun hem de Avrupa boyutunun incelemelerinin devam ettiğini ifade ettiler. Uzmanlar başta Kuzey Irak'tan giren sahte sigaralar olmak üzere Türkiye'nin kaçak sigara nedeniyle vergi kaybının 2 milyar dolar olduğunu belirtiyor.


DAHA ÖNCE HABERDE ADI GEÇEN "TEKNOTAŞ", SİTEMİZE BİR TEKZİP MESAJI GÖNDERMİŞ VE İDDİALARI REDDETMİŞTİR. OKURLARIMIZA SAYGIYLA DUYURULUR:

“Şirketimiz uzun yıllardan beri uluslararası taşımacılık faaliyetinde bulunmaktadır. Mersin Limanına ya da Mersin Serbest" w:st="on">Mersin Serbest Bölgesine gelen malları 4458 sayılı Gümrük Kanununun 84 ve devamı maddelerinde düzenlenen “Transit Rejimi” Hükümleri kapsamında taşımaktadır. Taşınan tüm mallar yasalar çerçevesinde yurtdışı edilmektedir.

 

Özellikle şirketimizin Barzani ile ilişkisi bulunduğuna dair yazınızı kabul etmediğimizi, yazınızda sözü edilen şahıs ile bu bağlamda hiçbir ilgimizin bulunmadığını, işimizin sadece taşıma işi olduğunu, konunun bu yönüyle değerlendirilmeden yıllardan beri Uluslararası taşımacılık işleri yapan şirketimizi bu vizyonda göstermenizden derin üzüntü duyduğumuzu…”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious