İşte Başbakan'ın konuşmasının tam metni

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın Samsun'da yakalandığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam'da saat 23.30'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Hrant Dink cinayetinin zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalanmıştır. Birlikte hareket ettiği şahıslar Trabzon'da gözaltına alınmıştır ve onlarla ilgili oradaki ifadeleri emniyet teşkilatımız zaten şu anda almakta ve olayda kullanıldığı zannedilen tabanca, Ogün Samast'ın üzerinde çıkmıştır. Kameralara yakalandığı beyaz bere yine aynı şekilde üzerinde çıkmıştır." dedi.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Özellikle bu kadar kısa zamanda süratle gerek güvenlik güçlerimizin, gerek yargı teşkilatımızın bütün ilgili birimlerle beraber el ele vererek dayanışma içerisinde bu süreci devam ettirerek bu neticeyi almalarından dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Kendilerine ülkem adına, milletim adına, demokrasi ve özgürlük mücadelesi adına teşekkür ediyorum.

Konuyla ilgili izlenecek yollar, bunlar yine güvenlik teşkilatımız, yargımız tarafından sürdürülecektir. Salı gününden önce failin bu şekilde ortaya çıkmış olması bizler için tabii ki bir memnuniyet vesilesi olmuştur. Trabzon'da gözaltında olanlar ve diğer bağlantılar, bunlarla ilgili çalışmalar, bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. Başından itibaren sürdürdüğümüz bu kararlı süreci bundan sonra da sürdüreceğiz.''

Basın mensuplarının soruları da cevaplayan Erdoğan, daha önce Trabzon'da işlenen rahip cinayetiyle bu suikastın bağlantılı olup olmadığının sorulması üzerine, '' Hepsinin araştırması şüphesiz ki yapılıyor. Bunların hepsinin yargı, emniyet araştırmasını yapacaktır. Nerede ne varsa, derinliği nedir? Merak etmeyin, biraz sabırlı olacağız. Ama bizim şu andaki en önemli, yani memnuniyet sebebimiz, Salı gününden, defin merasiminden önce failin yakalanmış olmasıdır, beraber hareket ettiği arkadaşlarının yakalanmış olduğudur.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, cenaze törenine katılıp katılmayacağı sorusu üzerine de, Bolu Dağı Tüneli'nin açılışı nedeniyle önceden planlandığı için törene gidemeyeceğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''O gün İtalya Başbakanı Sayın Prodi ile birlikte Bolu Dağı Tüneli'nin açılışını yapıyoruz ve bu bizim aylar öncesinden planlanmış Pazartesi günü ikili ve heyetler arası görüşmelerimiz var. Tüm gün beraber olacağız. Salı günü de yine Sayın Prodi ile birlikte Bolu Dağı Tüneli'nin açılışını yapacağız. Daha sonra yine kendisiyle ve İtalyan iş adamlarıyla birlikte tüm gün beraber olacağız. Akşam da biliyorsunuz Ankara'da yine kapalı oturumumuz var. Bundan dolayı dolu dolu bir günümüz var. Ama gerek hükümetten, gerek partimden bizleri temsilen bir heyet katılacak. Konuyla ilgili olarak bana vekaleten Başbakan Yardımcılarımızdan bir tanesini göndereceğim, İçişleri Bakanımız katılacak. Bunun yanında, İstanbul milletvekili arkadaşlarımdan katılanlar olacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious